Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy można odczytać emocje z wyrazu twarzy?

Czy można odczytać emocje z wyrazu twarzy?
Nie każdy da po sobie poznać co myśli naprawdę. Czy więc jest możliwe odczytanie emocji z mimiki twarzy? (Fot. Getty Images)
Wydaje się, że rozpoznanie, jaka emocję wyrażają konkretne miny, jest banalnie proste. Ale to tylko złudzenie. Badania naukowe dowodzą bowiem, że rzadko kiedy wyraz twarzy człowieka jest dokładnym odzwierciedleniem uczuć, które on przeżywa.
Reklama
Reklama

Ciekawego odkrycia dokonał zespół, w skład którego weszli naukowcy z kilku amerykańskich placówek Northeastern University, Ohio State University, California Institute of Technology i University of Wisconsin. Naukowcy ci przeanalizowali ruch mięśni twarzy związany z określonym uczuciem i porównali go z rzeczywistymi emocjami uczestnika w tym czasie. Odkryli, że próby wykrycia lub zdefiniowania emocji na podstawie wyrazu twarzy były prawie zawsze błędne.

"Pytanie, które zadaliśmy, brzmiało: Czy naprawdę potrafimy wykryć emocje na podstawie mimiki? Podstawowy wniosek jest następujący - nie, nie potrafimy" – wyjaśnia profesor Aleix Martinez z Ohio State University.

"Każdy z nas ma inny wyraz twarzy, co może wynikać z kontekstu kulturowego, pochodzenia. Należy zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy, kto się uśmiecha, jest szczęśliwy. Poszedłbym nawet w pewną skrajność mówiąc, że ci, którzy się nie uśmiechają, nie są nieszczęśliwi. Gdy jestem szczęśliwy, nie przechadzam się ulicami z uśmiechem na twarz, po prostu odczuwam radość i szczęście" – dodał. I dodał, określanie emocji na podstawie uśmiechu bywa ryzykowne dlatego, często ludzie uśmiechają się z obowiązku, niejako służbowo, a nie dlatego, że są zadowoleni.

Martinez stwierdził też, że badanie jest o tyle ważne, że niektóre firmy zaczęły opracowywać technologię rozpoznawania ruchów mięśni twarzy i określania na tej podstawie emocji lub zamiarów ludzi. "Niektórzy twierdzą, że potrafią wykryć, czy ktoś jest winny przestępstwa, czy też nie, czy klient jest zadowolony po zakupie. Nasze badania wykazały, że te twierdzenia są kompletnym nieporozumieniem. Nie ma sposobu, aby określić te rzeczy. Co gorsza, może to być niebezpieczne" – podkreśla, wyjaśniając, że ryzykiem może okazać się możliwość pominięcia prawdziwych emocji lub zamiarów.

W jednym z eksperymentów naukowcy pokazali uczestnikom zdjęcie przedstawiające twarz mężczyzny, którego usta były otwarte jakby krzyczał. "Kiedy ludzie patrzyli na to zdjęcie, myśleli: O, ten facet jest bardzo zirytowany. Ale kiedy uczestnicy zobaczyli cały obraz, zobaczyli, że to piłkarz, który cieszy się ze strzelenia bramki" – opowiada badacz. Mężczyzna, którego minę pierwotnie oceniono jako groźną, w rzeczywistości był szczęśliwy.

I chociaż Martinez powiedział, że jest wielkim zwolennikiem opracowywania algorytmów komputerowych, które próbują zrozumieć sygnały społeczne i intencje danej osoby, dodał, że dwie rzeczy należy wiedzieć o tej technologii. "Po pierwsze, nigdy nie uzyskasz stuprocentowej dokładności. Po drugie, rozszyfrowanie intencji osoby wykracza poza jej wyraz twarzy i ważne jest, aby ludzie - i tworzone przez nich algorytmy komputerowe - rozumieli to” - podsumowuje.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama