Menu

Czy cypryjskie miasto duchów znów odżyje?

Czy cypryjskie miasto duchów znów odżyje?
Aż trudno uwierzyć, że w tak pięknym miejscu wciąż jest pusto... (Fot. Wikimedia)
Warosia to miasto w pobliżu Famagusty, w północno-wschodniej części Cypru. Kiedyś cieszyło się wielką popularnością i prestiżem, ale od czasu inwazji tureckiej na Cypr w 1974 r. jest opustoszałe. Pojawiła się dla niego nadzieja, gdyż Cypr Północny i Turcja poważnie rozważają ponowne otwarcie tego kurortu.
Reklama

Jeszcze na początku lat 70. Warosia była jednym z największych kurortów nad Morzem Śródziemnym. Na wakacje do tego 40-tysięcznego miasta przyjeżdżały m.in. Elizabeth Taylor i Brigitte Bardot, na wybrzeżu prężyły się luksusowe hotele, ulice pełne były ekskluzywnych sklepów, nie brakowało kosztownych willi. Podobno Abba zagrała tam swój pierwszy koncert.

Ta bajka skończyła się w 1974 r. wraz z turecką inwazją na Cypr. Była ona odpowiedzią na przygotowany przez Greków cypryjskich, popieranych przez Ateny, nieudany zamach stanu w celu przyłączenia wyspy do Grecji. Obecnie północną część Cypru oddziela od południowej 180-kilometrowa strefa buforowa, która jest kontrolowana przez siły pokojowe ONZ. W zamkniętej strefie znalazła się m.in. Warosia.

Opustoszałe hotele "straszą" nad brzegiem morza... (Fot. Getty Images)

Być może wkrótce w opuszczonym mieście niebawem znów pojawi się życie. Premier Tureckiej Republiki Cypru Północnego Ersin Tatar i wiceprezydent Turcji Fuat Oktay przyznają, że mają nadzieję na to, że po zakończeniu pandemii Covid-19 Warosia zostanie otwarta. Co więcej, że rozpocznie się jej odbudowa. Władze Turcji i Cypru Północnego niedawno odbyły w tej sprawie spotkanie w Warosi.

Tatar zadeklarował, że w jego kancelarii powołana zostanie specjalna komórka złożona z urzędników i ekspertów, która ma pracować nad sprawą Warosi. Do rozwiązana jest wiele problemów – Cypr Północny uznawany jedynie przez Turcję, poza tym prawo do wielu nieruchomości w Warosi roszczą sobie Grecy cypryjscy. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.09.2020
GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

Sport


Sport

Reklama