Courteney Cox poleca zachwalaną przez ekspertów terapię zimną wodą

Courteney Cox należy do stale rosnącego grona miłośników zimnych kąpieli. Serialowa Monica Geller z "Przyjaciół" opublikowała na Instagramie relację z przygotowań do zabiegu, który uznawany jest za skuteczną broń w walce z wieloma dolegliwościami, takimi jak obrzęki, spowolniony metabolizm czy problemy ze snem.
"Sądziłam, że to nie dla mnie, ale bardzo szybko to pokochałam. Po takiej kąpieli czuję się świetnie przez wiele godzin. Uderzenie dopaminy, które odczuwasz, utrzymuje się przez długi czas. Naprawdę warto spróbować" – zdradziła 59-letnia aktorka w jednym z poprzednich wywiadów. Zimne kąpiele polecają także m.in. Kim Kardashian, Harry Styles i Kate Middleton.
Courtney Cox's 15 wellness habits: Ice baths, infrared treatments, EMS suits and tennis https://t.co/5rxicrODia
— Women's Health (@UKWomensHealth) February 8, 2024
Skuteczność tej metody na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia potwierdzają specjaliści.
"Zanurzenie się w zimnej wodzie może prowadzić do 250-procentowego wzrostu poziomu dopaminy, znanej jako hormon szczęścia. Nie tylko polepsza się wówczas nasz nastrój, ale także zwiększa czujność, jesteśmy bardziej pobudzeni i skoncentrowani" – tłumaczy w rozmowie z "Harper’s Bazaar" trenerka oddechu Lindsay Aubrey, która w swojej pracy często wykorzystuje terapię zimnem.
"Lodowate kąpiele fantastycznie wpływają na regenerację mięśni i stawów po urazie. Zmniejszają one także bolesność mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, dlatego wśród ich fanów znajdują się profesjonalni sportowcy" – wyjaśnia z kolei specjalistka medycyny estetycznej dr Sophie Shotter w jednym z odcinków swojego podcastu "Age Well with Dr Sophie Shotter".
Ubiegłoroczne badanie, którego wyniki opublikowano na łamach w "Journal of Athletic Training", wykazało, iż zimne kąpiele znacząco poprawiają krążenie krwi oraz korzystnie wpływają na samopoczucie.
A beginner’s guide to cold therapy, from ice baths to cryo https://t.co/o7SQ9AhPjF
— BazaarUK (@BazaarUK) January 31, 2024
"Terapia zimną wodą może pomóc złagodzić objawy lęku i depresji oraz zwiększyć odporność, a także poprawić krążenie, zniwelować problemy ze snem, zmniejszyć stany zapalne w organizmie, zwiększyć poziom energii oraz tempo metabolizmu i w ten sposób wspomóc utratę wagi" – wylicza dr Shotter.
W 2022 roku indonezyjscy naukowcy dowiedli, iż kilkunastominutowe lodowate kąpiele zmniejszają dolegliwości bólowe i poprawiają ogólną jakość życia u osób zmagających się z dną moczanową.
Wielu ekspertów jest zdania, że największe korzyści przynosi terapia kontrastowa, polegająca na naprzemiennym zanurzaniu ciała w zimnej i ciepłej wodzie. Badanie z 2018 roku, którego rezultaty ukazały się w czasopiśmie "PLOS One" wykazało, że metoda ta jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, zespół cieśni nadgarstka i cukrzycę oraz tym, które przeszły niedawno uraz stawu skokowego.
"W rezultacie zwiększa się przepływ krwi, dzięki czemu do tkanek trafia więcej tlenu i składników odżywczych, co pomaga zmniejszyć stan zapalny" – konkludują uczeni.