Menu

99 proc. koralowców z Wielkiej Rafy Koralowej może do 2025 roku zniknąć...

99 proc. koralowców z Wielkiej Rafy Koralowej może do 2025 roku zniknąć...
Czy ten cud natury wkrótce zniknie?... (Fot. Getty Images)
Nowy raport dotyczący konsekwencji globalnego ocieplenia zawiera przerażające wnioski. Wielka Rafa Koralowa może zniknąć. Miejsce, w którym się znajduje, jest bowiem jednym z cieplejszych na Ziemi. Co gorsza - nic nie wskazuje na to, żeby było można ten proces zatrzymać.
Reklama

Wielka Rafa Koralowa rozciąga się na długości 2 300 km wzdłuż wybrzeża Australii i chociaż wydaje się ogromna, nowe badania i szacunki pokazują, że nawet 99 procent jej powierzchni może zniknąć z powodu zmian klimatycznych. Australijska Akademia Nauk ujawniła, że jeśli ocieplenie o (1,5 stopnia Celsjusza) będzie się utrzymywało, największy na świecie system raf koralowych ostatecznie zniknie.

Naukowcy twierdzą, że natychmiastowe działanie mające na celu odwrócenie globalnego ocieplenia są jedyną opcją ratowania Wielkiej Rafy Koralowej, ale osiągnięcie celu wydaje się "praktycznie niemożliwe".

Klimatolog prof. Lesley Ann Hughes z Uniwersytetu Macquarie, dyrektor Biodiversity Node w NSW Office of Environment & Heritage Climate Adaptation Hub oraz radca niezależnej Rady ds. Klimatu przyznała w 2020 roku, że: "kiedyś uważaliśmy, że Wielka Rafa Koralowa jest chroniona przez sam jej rozmiar".

Dziś jednak wie, że ten cud natury, choć ogromny, jest niezwykle kruchy. "Wyniki naszych badań pokazują, że nawet największy na świecie i stosunkowo dobrze chroniony system raf jest coraz bardziej zagrożony i podupadający". Dodała, że ponieważ Australia ociepla się bardziej i szybciej niż reszta planety, jej cuda natury, w szczególności Wielka Rafa Koralowa, są bardziej narażone na zniszczenie w wyniku zmiany klimatu.

Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa koralowa, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym. Jest to największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna z kosmosu jako biała smuga na tle błękitnego oceanu. Od 26 października 1981 roku, rafa jest objęta ochroną jako park morski (ang. Great Barrier Reef Marine Park). W 1981 roku rafa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wielka Rafa Koralowa jest również domem dla około 1 625 gatunków ryb, 3 000 mięczaków i 30 różnych rodzajów wielorybów i delfinów. 

Komentarze
  • Jerry
    7 kwietnia, 07:23

    Jak to zniknąć? Chyba autor miał na myśli że grozi rafie wymarcie. Wychodzi na to że ludzie i zwierzęta nie umierają tylko znikają

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.04.2021
GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama