Kiełki brokuła zawierają cenną substancję...

Udar mózgu jest chorobą, a właściwie grupą chorób, w przebiegu których dochodzi do nagłego i nieodwracalnego uszkodzenia części mózgu wskutek miejscowego niedokrwienia lub wynaczynienia krwi.
W zależności od mechanizmu uszkodzenia wyróżnia się udary niedokrwienne i krwotoczne. Według szacunków rokrocznie udaru mózgu doznaje około 15 mln ludzi na całym świecie. Zaledwie 10 proc. pacjentów w pełni wraca do zdrowia.
Przyczyną udaru są zakrzepy i zatory będące w dużej mierze rezultatem niezdrowego stylu życia. Jego ryzyko drastycznie zwiększa palenie papierosów, brak ruchu i źle zbilansowana dieta, której podstawę stanowią pokarmy będące źródłem tłuszczów nasyconych i cukru.
Uczeni z Heart Research Institute w Nowej Południowej Walii w Australii odkryli tymczasem, że w zapobieganiu tej chorobie wysoką skuteczność wykazują kiełki brokułu.

Wyróżniają się one bogactwem witamin i minerałów, takich jak witaminy A i C oraz żelazo i potas. Kiełki brokułu mają także wysoką zawartość sulforafanu – naturalnego związku chemicznego o udowodnionym działaniu przeciwnowotworowym.
Nowe badanie, którego rezultaty opublikowano na łamach czasopisma "ACS Central Science" wykazało, iż wspomniana substancja hamuje proces powstawania zakrzepów i tym samym obniża ryzyko wystąpienia udaru.
Co więcej, sulforafan zwiększa efektywność leczenia pacjentów, którzy wracają do zdrowia po przejściu udaru.
"Po udarze niedokrwiennym pacjentowi podaje się tkankowy aktywator plazminogenu (tPA), rodzaj leku, który spowalnia postęp uszkodzenia mózgu. Niestety, udaje się to tylko w 20 proc. przypadków. Odkryliśmy, że efektywność tPA wzrasta do 60 proc., gdy lek podaje się ze związkiem chemicznym pochodzącym z brokułów. Może być on także stosowany jako środek zapobiegawczy u pacjentów z wysokim ryzykiem udaru" – tłumaczy główny autor badania dr Xuyu Liu.

Eksperci podkreślają, że kiełki brokułu warto włączyć do diety z wielu powodów. Ich spożywanie pozwala obniżyć ciśnienie krwi i zwalczyć szczepy bakterii Helicobacter pylori. Wykazują one właściwości przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe i przeciwrakowe, a ponadto pozytywnie wpływają na skórę, wzrok i funkcjonowanie jelit. Zaleca się, by jeść do 20 g kiełków dziennie.