U stóp piramid w Gizie otwarto niezwykłą wystawę sztuki nowoczesnej

Wystawa "Forever Is Now III" to już trzecia i największa jak dotąd edycja dorocznej akcji organizowanej w tym miejscu przez firmę Art D’Égypte z Kairu. Jak tłumaczy jej założycielka i kuratorka Nadine Abdel Ghaffar, ekspozycja jest celebracją kultury starożytnego Egiptu poprzez współczesną kreatywność.
Art D’Égypte współpracuje przy organizacji wystawy z UNESCO, aby mieć pewność, że ekspozycja w żaden sposób nie naruszy miejsca światowego dziedzictwa kultury liczącego 4 500 lat. Rzeźby ustawiono na 50-centymetrowej warstwie nawiezionego piasku, dzięki czemu nawet nie dotykają oryginalnego gruntu.
Egypt’s pyramids host stunning works of arthttps://t.co/41dVFvWZtU pic.twitter.com/VsdZfUYbN3
— David Crook (@StellarInsights) October 30, 2023
Jak co roku prace zostały stworzone specjalnie z myślą o tym miejscu i na różne sposoby nawiązują do piramid - ich mitologii, duchowości, technicznej innowacyjności i architektury.
"Zawsze fascynowały mnie piramidy w Gizie i cała kultura starożytnego Egiptu, otaczający ją mistycyzm i zagadki. Moim zdaniem piramidy są najświętszymi rzeźbami na naszej planecie" – oznajmiła Pilar Zeta, pochodząca z Meksyku artystka multimedialna, która stworzyła "Lustrzaną Bramę" - instalację przywodzącą skojarzenia z surrealistycznym malarstwem.
Wapienny portal ozdobiony złotymi i niebieskimi opalizującymi kulami, zwieńczony jest wierzchołkiem w kształcie piramidy, pod którym na cokole umieszczono lustrzane jajko.
Z kolei szklana rzeźba "RA" holenderskiej artystki i projektantki Sabine Marcelis, to rodzaj zegara słonecznego, który nawiązuje do starożytnego egipskiego boga słońca. "Egipt jest miejscem narodzin zarówno zegarów słonecznych, jak i szkła jako materiału, chciałam złożyć hołd tym niesamowitym wynalazkom. Nawet same piramidy były rodzajem zegara słonecznego" – tłumaczy artystka.
Jej kwadratowa szklana kolumna za dnia rzuca cień, który przesuwa się po piasku, nocą zaś sama staje się źródłem światła. Artystka wykorzystała do jej zasilania ogniwa słoneczne i akumulator.
Także szklana jest instalacja "Horyzont" greckiego rzeźbiarza Costasa Varotsosa. Jest skonstruowana tak, że widziane przez ciąg połowicznie przeszklonych metalowych obręczy piramidy zdają się unosić na tafli wody. Autor chciał w ten sposób podkreślić związek pomiędzy piramidami a widocznym na horyzoncie Nilem.
Dalej "Prześwitująca Piramida" saudyjskiego artysty Rasheda Al-Shashai to wysoka na sześć metrów konstrukcja z wiklinowych boksów nawiązująca do tradycji egipskiego plecionkarstwa.
Kontynuacją zeszłorocznego projektu jest praca francuskiego fotografa JR zatytułowana "Giza na lewą stronę". Jest to prezentacja portretów osób, które zrobiły sobie zdjęcia w ustawionej tu w 2022 roku fotobudce.
Wystawę "Forever Is Now III" będzie można oglądać do 18 listopada.