Szkła z filtrem światła niebieskiego wcale nie takie dobre...

Okulary z soczewkami filtrującymi lub blokującymi światło niebieskie zyskują popularność od początków XXI w. Często są polecane osobom, które dużo czasu spędzają przed monitorem, ponieważ mają chronić siatkówkę, zapobiegać zmęczeniu oczu i korzystnie wpływać na jakość snu.
Jednak brak dowodów na to, że tego typu soczewki faktycznie mają przypisywane im działanie. Naukowcy z uniwersytetów w Melbourne i Londynie dokonali przeglądu badań, w których porównano efekty używania okularów z filtrem światła niebieskiego i bez, na zmęczenie wzroku, ochronę siatkówki i poprawę jakości snu - informuje serwis StudyFinds.
Do analizy, której wyniki opublikowano w magazynie "Cochrane Database of Systematic Reviews", wykorzystano dane z 17 badań wykonanych w sześciu krajach, w których udział wzięło od pięciu do 156 osób, i w których oceniano efekty stosowania soczewek przez okres od mniej niż jednego dnia do pięciu tygodni.

"Stwierdziliśmy, że używanie soczewek okularowych z filtrem światła niebieskiego może nie przynosić krótkoterminowych korzyści polegających na zmniejszeniu zmęczenia wzroku w wyniku korzystania z komputera w porównaniu z soczewkami, które nie filtrują światła niebieskiego" – zdradza w komunikacie prasowym profesor Laura Downie, główna autorka badania.
"Nie jest również jasne, czy te soczewki wpływają na jakość widzenia lub parametry snu. Nie można też wnioskować na temat ich potencjalnego wpływu na zdrowie siatkówki w dłuższej perspektywie. Ludzie powinni być świadomi tych wyników przy podejmowaniu decyzji o zakupie takich okularów" - podkreśla badaczka.
Co jednak ważne, w przeglądzie nie stwierdzono żadnych niepożądanych skutków ubocznych noszenia okularów filtrujących światło niebieskie.
Reklamy okularów z filtrem światła niebieskiego opierają się na wykreowanym zagrożeniu płynącym z ekranów nowoczesnych urządzeń cyfrowych, które światło to emitują. Tyle że... „ilość niebieskiego światła, jaką nasze oczy otrzymują ze sztucznych źródeł, takich jak ekrany komputerów, stanowi około jednej tysięcznej tego, co dociera do nas z naturalnym światłem dziennym. Warto również pamiętać, że soczewki filtrujące światło niebieskie zazwyczaj odfiltrowują je tylko w około 10-25 proc." – zauważa dr Sumeer Singh z Downie Laboratory.