Menu

Jak oglądać horrory, żeby się później nie bać...?

Jak oglądać horrory, żeby się później nie bać...?
Nie brakuje osób, które takie seanse przypłacają zwiększonym stresem, niepokojem i bezsennością... (Fot. Getty Images)
Oglądanie horrorów nie jest rozrywką dla każdego. Podczas gdy miłośnicy kina grozy z reguły uwielbiają się bać, u niektórych osób po obejrzeniu takich produkcji pojawia się stres, a nocami dręczą je koszmary. Jak temu zapobiec?

Horrory to gatunek filmowy, który dostarcza zgoła masochistycznej rozrywki kolejnym pokoleniom kinomanów. Choć istnieje pokaźna grupa osób, które uwielbiają się bać podczas seansu, a podskakiwanie lub kurczenie się w fotelu z przerażenia jest dla nich dodatkową frajdą, to są też tacy, którzy takie seanse przypłacają zwiększonym stresem, niepokojem i bezsennością.

Jeśli po obejrzeniu filmu grozy serce wali jak oszalałe, a w nocy dręczą cię koszmary, następnym razem skorzystaj z rady autorów nowego badania naukowego. Dowiedli oni, że trzymanie partnera za rękę w czasie oglądania horroru obniża poziom lęku i stresu.

Badanie to dzieło naukowców z Uniwersytetu Brighama Younga w Utah, którzy przeprowadzili eksperyment z udziałem 83 par. Uczestnicy mieli za zadanie obejrzeć fragmenty horrorów trwające od 31 do 78 sekund. Każdy klip zawierał przynajmniej jedną scenę, która z założenia miała wywołać u widza silną emocjonalną reakcję.

Takie sceny lepiej oglądać z kimś bliskim... (Fot. Getty Images)

Uczestników podzielono na dwie grupy. Część par podczas seansu trzymała się za ręce, a pozostali siedzieli pojedynczo. Poziom stresu badanych uczeni ocenili, analizując odczyty badań ciśnienia krwi oraz urządzeń mierzących rozszerzenie źrenic. Okazało się, że trzymanie romantycznego partnera za rękę w czasie oglądania przerażających scen wyraźnie obniżyło u badanych poziom lęku i stresu. Co ciekawe, zależność ta była najbardziej widoczna u małżonków.

"Oglądanie fragmentów horrorów niemal u każdego wywołało stres. Zauważyliśmy jednak, że nasilenie lęku i niepokoju różniło się w zależności od tego, czy uczestnicy eksperymentu mieli wsparcie bliskiej osoby, czy też nie. Ci, którzy trzymali za rękę ukochaną osobę, byli znacznie mniej zestresowani tym, co zobaczyli na ekranie" - komentuje dr Tyler Graff, psycholog z Uniwersytetu Brighama Younga i główny autor badania. Uczony podkreśla, że poziom strachu podczas oglądania filmu grozy w towarzystwie partnera może wskazywać na jakość relacji.

"Zredukowanie lęku występowało na ogół u małżonków i osób deklarujących silne przywiązanie do partnera. Osoby w stabilnych związkach odniosły większe korzyści ze wsparcia emocjonalnego niż osoby w związkach ambiwalentnych" - dodaje dr Graff.

Waluty


Kurs NBP z dnia 13.05.2025
GBP 5.0556 złEUR 4.2525 złUSD 3.8266 złCHF 4.5564 zł

Sport