Lekka nadwaga pojawiająca się z wiekiem może wydłużać życie!

Autorzy badania stwierdzili, że "osoby, które mają normalną wagę w wieku 31 lat i stopniowo przechodzą do stanu lekkiej nadwagi w średnim lub późniejszym wieku, wykazują najniższe ryzyko zgonu". Badacze zastanawiali się dlaczego wskaźnik BMI, który powoli rośnie wraz z wiekiem, miałby mieć działanie potencjalnie ochronne.
Główny autor badania, Hui Zheng wyjaśnia, że umiarkowany przyrost masy ciała w starszym wieku może zapewnić ochronę przed niedoborami energetycznymi czy spadkiem gęstości kości. Oczywiście w niektórych przypadkach nieco wyższe BMI może oznaczać nie tyle przyrost masy ciała związany z tyciem, co przyrost masy mięśniowej, na co badacze również zwracają uwagę. Podkreślają jednak, że korzystny aspekt przybierania na wadze w późniejszym wieku zależy od tego, w jakim dzieje się to czasie i czy jest on duży, czy raczej umiarkowany. Bo jeśli dochodzi do tego, że przyrost wagi oznacza stan otyłości, nie ma mowy o tym, że jest to dla organizmu zdrowe w jakikolwiek sposób.
Badacze wskazują ponadto, że niewielki wzrost masy ciała wydaje się zdrowszy niż drastyczne skoki lub spadki wagi. Niewielka nadwaga jest dopuszczalna, jednak nie należy jej lekceważyć i próbować utrzymać w ryzach, zalecają eksperci. Ostrzegają, że jeśli BMI przekracza 35, jest to alarmujące. Dlatego też w każdym wieku należy przykładać wagę do ilości i jakości spożywanego jedzenia, jak również aktywności fizycznej.