Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

PSA rozszerzy swoją ofertę o elektryczne wersje dwóch pojazdów

PSA rozszerzy swoją ofertę o elektryczne wersje dwóch pojazdów
Koncer PSA stawia na "elektryki". (Fot. Getty Images)
Francuski koncern motoryzacyjny PSA rozszerzy swoją ofertę o w pełni elektryczne wersje dwóch średniej wielkości pojazdów użytkowych: Peugeota Boxera i Citroena Jumpera - podał serwis Automotive News.
Reklama
Reklama

Boxer i Jumper są produkowane w fabryce Sevel w Atessie, w południowej części Włoch, gdzie powstaje również średni samochód użytkowy Fiata, model Ducato. Podobnie jak model włoskiej marki, także dwa samochody PSA po wyprodukowaniu będą trafiać do firmy BD Auto, gdzie ich napędy zostaną zmienione na w pełni elektryczne. Następnie mają przechodzić proces homologacji.

Elektryczna wersja Jumpera ma nosić nazwę Citroen Relay. Wraz z Jumperem ma mieć zasięg 225-270 km (zależnie od długości).

Francuski koncern potwierdził, że elektryczne wersje samochodów dostawczych od marek Peugeot, Citroen i Opel/Vauxhall pojawią się na rynku "przed 2021 r.". Rok wcześniej na rynku mają się pojawić małe vany tych marek - przekazał serwis Automotive News.

Zapowiedziane we wtorek nowe lekkie pojazdy użytkowe (LCV) od Peugeota i Citroena w wersji elektrycznej wpisują się w strategię uzupełniania tego segmentu modelami zelektryfikowanymi. Jak zauważył Automotive News, PSA w 2018 r. miał pozycję lidera europejskiego rynku LCV z 25 proc. udziałem.

Inni europejscy producenci również oferują wersje elektryczne swoich lekkich pojazdów dostawczych. Renault w ubiegłym roku wprowadził na rynek model Master ZE o zasięgu 120 km. Jak zauważył serwis, na rynku poza tradycyjnymi koncernami motoryzacyjnymi pojawiają się również nowi gracze, w tym start-upy specjalizujące się w produkcji zelektryfikowanych LCV - m.in. niemiecki StreetScooter i chińska marka Maxus.

Serwis wskazał, że rynek elektrycznych samochodów dostawczych pozostaje w Europie niewielki. Renault jest liderem na rynku z około 46 proc. udziału, a Kangoo ZE jest najlepiej sprzedającym się modelem, który w ubiegłym roku osiągnął poziom 8,8 tys. sprzedanych egzemplarzy. Według analityków znacząca zmiana w tym obszarze ma nastąpić w połowie 2020 r. Wówczas bowiem zaostrzone zostaną przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń, a kolejne samorządy ograniczą wjazd pojazdów z silnikami wysokoprężnymi do miast.

Od września 2018 r. wszystkie pojazdy z segmentu LCV sprzedawane w Europie muszą być homologowane zgodnie z ogólnoświatową, ujednoliconą procedurą testowania aut (WLTP). Bazuje ona na badaniu laboratoryjnym, ale trwa znacznie dłużej i prowadzona jest na dłuższej drodze niż wcześn iejsze procedury. Podczas badania pojazdy rozwijają większe prędkości, bliższe stylowi jazdy w mieście i na trasach szybkiego ruchu. WLTP nakłada także wymóg wykonywania badań wszystkich wariantów danego typu pojazdu znajdujących się w ofercie producenta. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.04.2024
GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama