Menu

Zregeneruj ciało z Gwyneth Paltrow!

Zregeneruj ciało z Gwyneth Paltrow!
Aktorka słynie z propagowania zdrowego stylu życia. (Fot. Getty Images)
Jak pozbyć się zmęczenia po całodziennym siedzeniu przy biurku i przywrócić elastyczność ciału? Łatwy sposób na to ma jedna z największych gwiazd Hollywood. Gwyneth Paltrow radzi zadbać o powięź - błonę osłaniającą mięśnie. I proponuje robić w tym celu trzy ćwiczenia, których nauczyła się od znanej trenerki.
Reklama

Gwyneth Paltrow jest najsłynniejszą propagatorką dbania o powięź. Ta mało znana i często ignorowana błona jest rusztowaniem dla naszych mięśni i narządów wewnętrznych. Chroni je, podtrzymuje, zapewnia im elastyczność, a do tego stanowi swego rodzaju barierę zatrzymującą bakterie. Paltrow, która sama o sobie mówi, że jest "powięziowym nerdem" poleca trzy ćwiczenia na powięź, których nauczyła się od Anny Rahe, trenerki gwiazd Hollywood. Są one bardzo proste i pozwalają w kilka minut pozbyć się zmęczenia i sztywności po całym dniu siedzenia przy biurku.

1. Rozstawiamy nogi na szerokość bioder, ręce unosimy w górę. Potem zginamy się w pół, jakbyśmy chcieli dotknąć dłońmi ziemi. Kolana powinny być lekko ugięte, a klatka piersiowa musi dotykać ud. Pozwalamy górnej części swojego ciała zwisać swobodnie – górne mięśnie muszą być maksymalnie zrelaksowane. Dla pogłębienia ćwiczenia możemy złapać się dłońmi za łokcie i „pobujać" luźno zwisającą głową oraz tułowiem. Do pozycji pionowej wracamy powoli, zaczynając podnoszenie od krzyżowej części kręgosłupa, potem podnosząc kolejne kręgi, aż do szyjnego. Głowa unosi się ostatnia. Powtarzamy to ćwiczenie kilka razy, ale już po pierwszym odczujemy głęboki relaks.

2. Aby wykonać następne ćwiczenie, stajemy twarzą do drzwi. Dłonie wyciągamy w kierunku górnych rogów (możemy je chwycić), a nogi rozstawiamy na szerokość dolnych rogów, aby nasze ciało przypominało literę X. Potem próbujemy maksymalnie rozciągnąć się we wszystkich kierunkach. Dłonie wyciągamy w górę najdalej jak możemy, a stopy mocno wciskamy w podłogę. Napinamy mięśnie kilka razy i puszczamy.

3. Porządne ćwiczenia powięzi nie mogą się obyć bez rolowania, więc do wykonania kolejnego będzie potrzebny tzw. roller lub wałek do masażu. Roller kładziemy na macie do ćwiczeń i siadamy na nim z wyprostowanymi nogami. Podpieramy się na dłoniach i stopach, a następnie przesuwamy pośladkami w tył i przód, tak aby rozmasować nerw kulszowy.

Choć wcześniej sądzono, że powięź to po prostu "bierna" siatka na mięśnie i narządy, najnowsze badania sugerują, że odgrywa czynną rolę w naszym organizmie, a jej uszkodzenia mogą prowadzić do dolegliwości bólowych. To dlatego, że znajdują się w niej liczne naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Do uszkodzenia powięzi dochodzi najczęściej podczas zabiegów chirurgicznych i operacji.

Choć tkanka rozpoczyna później proces samonaprawy, to nie wraca już do stanu sprzed urazu. Jej włóknienie powoduje sztywność i zrosty, a to z kolei objawia się w naszym ciele trudnościami w poruszaniu, ograniczeniem ruchomości i bólem. Nawet lekarzom trudno znaleźć przyczynę takich symptomów, właśnie z uwagi na fakt, że rola powięzi w organizmie bywa pomijana. Dużo większą wagę przywiązują do niej rehabilitanci, którzy odpowiednimi ćwiczeniami i masażami są w stanie usprawnić jej funkcjonowanie. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.09.2020
GBP 4.878 złEUR 4.495 złUSD 3.840 złCHF 4.174 zł

Sport


Sport

Reklama