Menu

Zdrowie i utrata wagi dzięki... kwercetynie!

Zdrowie i utrata wagi dzięki... kwercetynie!
Nie zapominajmy, że niektóre warzywa szczególnie sprzyjają naszemu zdrowiu - dobrze wiedzieć które częściej powinny się pojawiać na naszym talerzu.(Fot. getty Images)
Kwercetyna to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, który skutecznie ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników. Dzięki temu chroni organizm przed wieloma groźnymi chorobami oraz opóźnia proces jego starzenia. Jak dowiedziono w badaniach, dieta bogata w produkty zawierające ten składnik sprzyja również odchudzaniu.
Reklama

Kwercetyna wykorzystywana jest m.in. do barwienia bawełny na kolory brązowoczerwone, pomarańczowe i oliwkowoczarne. Ten naturalnie występujący w owocach, warzywach i ziarnach barwnik stanowi zarazem silny przeciwutleniacz. Antyoksydacyjne działanie kwercetyny ogranicza szkody, jakie wyrządzają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu i występowanie wielu groźnych, przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory.

Sięgając po produkty zawierające ów należący do grupy flawonoli naturalny związek chemiczny zadbamy przede wszystkim o mózg i serce. Jak przekonują autorzy badania z 2016 roku, przeciwutleniające właściwości kwercetyny chronią mózg przed zwyrodnieniowymi zaburzeniami mózgu, takimi jak choroba Alzheimera.

Z kolei badanie hiszpańskich naukowców, którego rezultaty zostały opublikowane na łamach "Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics", dowiodło, że kwercetyna obniża ciśnienie krwi, działając relaksująco na naczynia krwionośne. Ponadto pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, a także poprawia wydolność organizmu, co może mieć pozytywny wpływ na wyniki osób aktywnych fizycznie.

Kwercetyna łagodzi jednocześnie objawy alergii oraz zmniejsza stany zapalne w organizmie. Spowalnia bowiem wydzielanie histaminy, która jest odpowiedzialna za występowanie reakcji alergicznych. Hamując namnażanie się wolnych rodników, przeciwutleniacz ten pomaga również usunąć starzejące się komórki, działając na organizm odmładzająco. Jak dowiedziono w licznych badaniach, spożywanie produktów bogatych w kwercetynę wspomaga również odchudzanie – stymuluje ona organizm do sprawniejszego spalania tkanki tłuszczowej.

Kwercetyny szukajmy głównie w warzywach i owocach, takich jak kapary, żółta i zielona papryka, szparagi, pomidory, czerwona cebula, brokuły, jarmuż, jagody, wiśnie, czerwone winogrona, maliny, żurawina i czerwone jabłka. Znajduje się ona również w ziołach – m.in. w skrzypie i dziurawcu.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.08.2020
GBP 4.869 złEUR 4.399 złUSD 3.723 złCHF 4.091 zł

Sport


Sport

Reklama