Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zażartował z ministra i... trafił do więzienia!

Zażartował z ministra i... trafił do więzienia!
Żart z władzy? W Wietnamie to grozi więzieniem... (Fot. Getty Images)
Sprzedawca makaronu z Wietnamu Bui Tuan Lam został skazany na pięć i pół roku więzienia za 'antyrządową propagandę' po tym, jak w listopadzie 2021 r. zamieścił w internecie filmik uznany za prześmiewczy wobec ministra bezpieczeństwa wewnętrznego - podała agencja Reutera za lokalną policją.
Reklama
Reklama

W 2021 r. generał To Lam, minister bezpieczeństwa wewnętrznego Wietnamu, został nagrany w trakcie spożywania steka ozdobionego prawdziwym złotem. Wietnamski minister był karmiony kawałkami mięsa przez tureckiego kucharza-celebrytę znanego pod pseudonimem Salt Bae.

Film przedstawiający ministra wywołał oburzenie w Wietnamie z powodu rozrzutności przedstawiciela władz kraju, w którym obywatele cierpią z powodu ubóstwa.

W odpowiedzi na skandal, 39-letni sprzedawca makaronu Bui Tuan Lam, nagrał filmik, na którym teatralnie przygotowuje makaron z wołowiną. Żart stał się w Wietnamie hitem internetu, jednak nie został równie przychylnie przyjęty przez komunistyczne władze kraju.

Bui Tuan Lam, który podpisał się pod swoim filmikiem jako Green Onion Bae, w nawiązaniu do pseudonimu tureckiego szefa kuchni Salt Bae, został aresztowany w 2022 r. W czwartek skazano go za "tworzenie, składowanie, dystrybuowanie i rozpowszechnianie informacji, dokumentów i przedmiotów przeciwko (interesowi) państwa" - przekazała policja w mieście Da Nang w środkowym Wietnamie.

W przeszłości Bui Tuan Lam publicznie opowiadał się za demokracją w kraju i uczestniczył w wielu anty-chińskich i pro-ekologicznych protestach - podał Reuters. Policja w Da Nang przekazała, że zgodnie z aktem oskarżenia Lam zamieścił w mediach społecznościowych 19 artykułów i 25 nagrań wideo w celu "oczernienia państwa".

Phil Robertson z organizacji Human Rights Watch, wezwał rząd Wietnamu do zaprzestania represji wobec Bui Tuan Lama i innych osób krytykujących Komunistyczną Partię Wietnamu.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.06.2023
GBP 5.2031 złEUR 4.4851 złUSD 4.1933 złCHF 4.6041 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama