Menu

Wszystko co musisz wiedzieć o winie... pomarańczowym!

Wszystko co musisz wiedzieć o winie... pomarańczowym!
Wino pomarańczowe nie jest tak znane, ale warto je spróbować... (Fot. Getty Images)
Nie byłoby w pełni trafne stwierdzenie, że wino pomarańczowe jest dopiero teraz na topie, bo tak naprawdę jego popularność rośnie już od kilku dobrych lat.
Reklama

Dziś jest Narodowy Dzień Wina Pomarańczowego. Jeśli kiedykolwiek będziecie chcieli zrobić wrażenie na kimś, kto zna się na winach - poniżej kilka istotnych informacji.

Przede wszystkim: nie ma ono nic wspólnego z pomarańczami! Cytrusy te nie są w ogóle wykorzystywane w produkcji, a wina nawet nie smakują szczególnie cytrusowo, choć często są dość kwaśne.

Nazwa pochodzi od... koloru napitku.

Wino pomarańczowe może być stosunkowo drogie. A jeśli jeszcze nie mieliście okazji spróbować - warto. Łączy bowiem wiele najlepszych cech zarówno wina czerwonego, jak i białego.

Po raz pierwszy wyprodukowane zostało prawie 6000 lat temu w Europie Wschodniej. I chociaż nieco zapomniane, to jego popularność ostatnich latach stopniowo wzrasta.

Przy produkcji białego wina usuwa się skórkę z winogron przed fermentacją. W przypadku wina czerwonego pozostawia się ją. Wino pomarańczowe to mieszanka obu procesów: używa się białych winogron, ale pozostawia skórki. (Fot. Getty Images)

Przyczyny tego upatruje się we wzroście popytu na wina naturalne - produkowane ekologicznie, bez dodatków.

Wina pomarańczowe z definicji nie są naturalne, chociaż większość z nich akurat jest. Powstają one w wyniku procesu, który w skrócie można opisać" produkcją czerwonego wina z białych winogron.

Przy produkcji białego wina usuwa się skórkę z winogron przed fermentacją. W przypadku wina czerwonego pozostawia się ją. Wino pomarańczowe to mieszanka obu procesów: używa się białych winogron, ale pozostawia skórki.

Rezultatem jest o wiele bogatszy napój niż zwykłe białe wino, o wyrazistszym kolorze.

I chociaż jest hybrydą czerwonego i białego wina (prawdopodobnie bardziej niż różowe), znawcy polecają podawać je w temperaturze około 12° C.

Warto połączyć je z pikantnym jedzeniem. Ponieważ wino pomarańczowe ma tak mocny smak, dobrze pasuje do gorących potraw, w tym indyjskich, marokańskich i etiopskich.

Komentarze


  • Kto to pisał?
    8 października, 00:01

    kto to pisał? ale namieszał. domyslam się że chodzi o produkcje z białych tak jak się produkje różowe z czerwonych bez skorek Najlepsze zdanie : Wina pomarańczowe z definicji nie są naturalne, chociaż większość z nich akurat jest.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 12.11.2019
GBP 4.978 złEUR 4.279 złUSD 3.878 złCHF 3.899 zł

Sport


Reklama