Menu

Uniwersytet Yale udostępnia kurs szczęścia online. Bezpłatnie!

Uniwersytet Yale udostępnia kurs szczęścia online. Bezpłatnie!
Kurs jest już dostępny online. (Fot. Getty Images)
Taka okazja może się już nie powtórzyć. Uniwersytet Yale, za pośrednictwem Coursera, udostępnia genialny kurs poświęcony temu, jak być szczęśliwym. Internetowy kurs zatytułowany 'The Science of Well Being' jest prowadzony przez profesor psychologii Laurie Santos.
Reklama

Kurs rozpoczął się w 2018 r., jako autorski wykład Santos zatytułowany „Psychologia i dobre życie”. Od początku zajęcia zyskały ogromną popularność, przyciągając ponad 1000 studentów i stając się jednym z najpopularniejszych kursów na uniwersytecie. W efekcie niezwykłego jak się okazało zapotrzebowania - prawie jedna czwarta studentów Uniwersytetu Yale zapisuje się na zajęcia - zostały przekształcone w klasę online. Dzięki czemu teraz zarówno uczniowie, jak i osoby niebędące studentami mogą zapisać się na zajęcia.

"Jesteśmy w szczególnie trudnym czasie nie tylko z powodu kryzysu zdrowotnego, fizycznego, ale także potencjalnego kryzysu zdrowia psychicznego" - powiedziała Santos CNN. Podzieliła się również swoimi spostrzeżeniami, że choć wielu uważa, że szczęście pochodzi z takich rzeczy, jak znalezienie bardziej atrakcyjnego partnera lub kupno większego domu, tak naprawdę pochodzi ono z prostszych rzeczy w życiu.

"Tym, co odgrywa znacznie większą rolę, są nasze proste praktyki, proste działania, takie jak nawiązywanie kontaktów społecznych lub poświęcenie czasu na wdzięczność lub poświęcenie czasu na bycie w chwili obecnej" - wyjaśniła Santos. W jednym z wywiadów podkreśliła, że "więzi społeczne są być może najważniejszą rzeczą dla szczęśliwego życia. Samotność jest również szkodliwa dla zdrowia fizycznego. Niektórzy szacują, że samotność może być dla nas tak samo zła, jak palenie 15 papierosów dziennie" - wskazuje.

Przyznała, że pomysł na kurs zrodził się po tym, gdy zauważyła z jak wieloma problemami borykają się studenci. Kurs Santos to nauka o szczęściu, ale to nie są tylko wykłady. Każdego tygodnia, w ramach ćwiczeń, studenci dostają konkretne zadania, aby nie tylko zgłębiali wiedzę na temat szczęścia, ale również zaczęli go doświadczać. Niektóre ćwiczenia obejmowały zajęcia jogi, inne medytację, a jeszcze inne zwykły sen. Jednak jedną z pierwszych rzeczy, których Santos uczy studentów na swoim kursie, jest to, że nie zawsze mogą polegać na swoich umysłach.

"Nasze umysły są trochę podstępne. Często nas okłamują. Dziwną rzeczą jest uświadomienie sobie, że twój umysł może podsuwać ci błędne informacje i dawać błędne, mylące wskazówki. To sprawia, że szukamy rzeczy, które naszym zdaniem sprawią, że będziemy naprawdę szczęśliwi, i to nie działa tak, jak zakładaliśmy, że będzie działać" – wyjaśnia. "Zrozumienie tej koncepcji jest kluczowe dla studentów, którzy zaczynają dokonywać wyborów dotyczących inwestowania czasu i energii. Automatycznie wyszukujemy rzeczy, które naszym zdaniem uszczęśliwią nas, ale dane naukowe sugerują, że nasze umysły nie zawsze wiedzą najlepiej"- dodaje.

Wyjaśnia również, że szczęście ma podłoże genetyczne i faktycznie są osoby genetycznie zaprogramowane na szczęście lub poczucie udręki. Podkreśla jednak, że mimo to mamy wpływ na nasz dobrostan. "Ludzie zakładają, że nasz nastrój jest podyktowany głównie tym, co nas spotyka, co się z nami dzieje, ale to zaledwie 10 proc. Dobra wiadomość jest taka, że 40 proc. naszego szczęścia jest pod naszą świadomą kontrolą, a 40 proc. to dużo. To tylko kwestia wykonania pracy" – przyznaje. 

Zapisy na kurs, który rozpoczął się 1 kwietnia: https://www.coursera.org/learn/the-science-of-well-being

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.05.2020
GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

Sport


Sport

Reklama