Menu

Uczeni ostrzegają, że chrapanie zwiększa ryzyko śmierci

Uczeni ostrzegają, że chrapanie zwiększa ryzyko śmierci
Chrapanie jest niebezpieczne dla zdrowia - ostrzegają naukowcy. (Fot. Getty Images)
Okazuje się, że błaha z pozoru dolegliwość, jaką jest chrapanie, może być objawem schorzenia, które w dobie pandemii jest szczególnie niebezpieczne. Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny są bowiem aż trzy razy bardziej narażone na śmierć w wyniku wywołanej przez koronawirusa choroby COVID-19.
Reklama

Jak wynika z ustaleń brytyjskich uczonych, osoby, którym dokucza chrapanie, nie powinny lekceważyć tej z pozoru błahej dolegliwości – zwłaszcza w dobie pandemii. Może być ono objawem schorzenia, które znacząco zwiększa ryzyko zgonu w wyniku choroby koronawirusowej. Obturacyjny bezdech senny powodujący głośne chrapanie w nocy oraz senność, bóle głowy i kłopoty z koncentracją w ciągu dnia, to schorzenie będące wynikiem powtarzających się w czasie snu epizodów zatrzymania oddychania. Choroba ta sprzyja niedoborom snu, a także potęguje ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu i zawału serca.

Naukowcy z University of Warwick do długiej listy groźnych skutków obturacyjnego bezdechu sennego dodali właśnie kolejny. Jak wynika z ich najnowszej analizy, której rezultaty opublikowano właśnie na łamach czasopisma medycznego "Sleep Medicine Reviews", schorzenie to jest wyjątkowo niebezpieczne właśnie teraz, w czasie pandemii, ponieważ aż trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo zgonu w wyniku zachorowania na wywołaną przez koronawirusa chorobę COVID-19.

"Pacjenci cierpiący na obturacyjny bezdech senny muszą być świadomi konsekwencji lekceważenia tej choroby. Powinni oni bezwzględnie przestrzegać wszelkich środków ostrożności – nosić maseczkę, zachowywać społeczny dystans i wykonywać testy, gdy tylko zauważą jakiekolwiek niepokojące objawy" – ostrzega dr Michelle Miller, główna autorka badania. Uczona dodaje, że aż 85 proc. osób cierpiących na to schorzenie nie jest diagnozowanych. I przypomina, że uporczywe chrapanie połączone z chronicznym zmęczeniem i niewyspaniem jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym, który skłonić nas powinien do wykonania niezbędnych badań w tym kierunku.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.10.2020
GBP 5.077 złEUR 4.588 złUSD 3.873 złCHF 4.271 zł

Sport


Sport

Reklama