Menu

Tosty francuskie - przysmak antycznych smakoszy?

Tosty francuskie - przysmak antycznych smakoszy?
Pokrojone w kostkę grzanki nadają się zarówno do sałatki, jak i do zupy... (Fot. Getty Images)
Nawet najlepszy chleb w końcu wysycha. Co można zrobić z czerstwym pieczywem? Możemy je np. pokruszyć i dodać do zupy. Z kolei w starożytności chleb prażono, uznając, że spożywany w takiej postaci, uchroni przed zatruciem pokarmowym wywołanym przez nadpsuty trunek.
Reklama

Czerstwym chlebem zagęścimy zupę, potrawkę lub sos. Da się też z niego zrobić grzanki do tych potraw. Możemy wykorzystać go do zrobienia panzanelli - toskańskiej sałatki, w której wiadomy składnik łączy się z pomidorami, czosnkiem, oliwą, bazylią i parmezanem. Inna opcja to kultowa sałatka Cezar z sałatą rzymską, grzankami i parmezanem.

Grecy, a potem Rzymianie prażyli chleb i serwowali go z winem.

"Wierzyli, że zwęglone brzegi grzanki obniżają kwasowość ewentualnie nadpsutego trunku. Zatem do każdej szklanki wina podawali grzankę - kromkę opieczonego chleba. Zwyczaj ten przetrwał wszędzie tam, gdzie dotarli Rzymianie" – pisze Adrianna Stawska-Ostaszewska w książce "Dzieje łakomstwa i obżarstwa".

Apicjusz, znany antyczny smakosz, w cennej dla gastronomii książce "O sztuce kulinarnej ksiąg dziesięć" proponuje namoczyć kawałki czerstwej bułki w mieszaninie jajek i mleka, usmażyć na gorącej oliwie, a następnie polać miodem. Czyż to danie nie przypomina dzisiejszych tostów francuskich?

Co interesujące, angielska nazwa "toast" wywodzi się od łacińskiego "tostus", czyli palony lub prażony. Pierwszy pisany dowód tego, że brytyjskie tosty mają długą historię, znajdziemy w "Wesołych kumoszkach z Windsoru" Williama Szekspira z 1602 r. Zmarznięty Falstaf po przymusowej kąpieli w Tamizie powiedział do swojego sługi w następujący sposób: "Idź, przynieś mi kwartę wina z grzankami".

W kategorii niespodzianek językowych nic nie przebije zdziwienia Polaków, którzy odwiedzają Czechy. Często mijając piekarnie, widzą na witrynach napis "Cerstvy chleb". Mogą zachodzić w głowę, czyżby nasi południowi sąsiedzi mieli w kwestii pieczywa odmienne upodobania. Tymczasem słowo "cerstvy" w języku czeskim oznacza "świeży". 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 04.06.2020
GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

Sport


Sport

Reklama