Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sylwetka Kim Kardashian ma gorszy wpływ na samoocenę kobiet niż figura Kate Moss

Sylwetka Kim Kardashian ma gorszy wpływ na samoocenę kobiet niż figura Kate Moss
Kate Moss i jej figura kiedyś były niedoścignionym dla wielu kobiet wzorem urody... (Fot. PAP/EPA)
Mocno wychudzona sylwetka, którą wypromowała m.in. Kate Moss, przez długie lata uznawana była za wzór idealnej kobiecej figury. Jednocześnie psychologowie alarmowali, że lansowane przez modelki wzorce są szkodliwe dla kobiet, które - chcąc być tak szczupłe jak idolki z wybiegów - nabierają szkodliwych dla zdrowia nawyków.
Reklama
Reklama

Kanony piękna zmieniły się jednak diametralnie, gdy do świata show-biznesu wkroczyła słynąca z dużo bardziej obfitych kształtów Kim Kardashian. Jak się jednak okazuje, lansowana przez nią figura klepsydry, o której marzą dziś miliony fanek, ma jeszcze gorszy wpływ na samoocenę kobiet i ich postrzeganie własnego ciała.

Celebrytka wyznaczyła nowe standardy – lecz niekoniecznie łatwiejsze do osiągnięcia. Bo choć wychudzoną sylwetkę Kate Moss z pewnością trudno uznać za zdrowy wzór do naśladowania, proporcje ciała Kim Kardashian, które zapewniła jej seria operacji plastycznych, dla większości z nas są podobnie nieosiągalne. Czy zatem lansująca figurę klepsydry Kardashian wpędza nas w jeszcze większe kompleksy niż anemiczna Moss?

Do takiego wniosku doszły autorki nowego badania naukowego, Sarah McComb i Jennifer Mills z York University w Toronto. Przeprowadziły eksperyment z udziałem 402 studentek w wieku od 18 do 25 lat. Uczestniczkom pokazano opublikowane na Instagramie zdjęcia kobiet, których wygląd wpisywał się w odmienne kanony urody.

kim Kardashian (po lewej) i jej siostry promują inny model kobiecego piękna, ale niekoniecznie osiągnięty naturalnymi metodami... (Fot. PAP/EPA)

Podczas gdy niektóre bohaterki fotografii przypominały Kim Kardashian, wyróżniając się dużym wcięciem w talii, obfitym biustem, płaskim brzuchem i szerokimi biodrami, inne były szczupłe niczym Kate Moss. Osoby w grupie kontrolnej oglądały wówczas zdjęcia estetycznych wnętrz.

Rezultaty badania ujawniły, że zarówno u uczestniczek oglądających zdjęcia kobiet podobnych do Kim Kardashian, jak i tych, które zobaczyły fotografie bardzo szczupłych pań w stylu Kate Moss, odnotowano większe niezadowolenie ze swojej wagi i wyglądu oraz mniejszą ogólną satysfakcję z własnego ciała niż u uczestniczek z grupy kontrolnej. Szczególnie niekorzystny wpływ na samoocenę badanych miały jednak zdjęcia sylwetek przypominających figurę Kim.

"Wybrane przez nas zdjęcia odzwierciedlały najpopularniejsze trendy obecne w mediach społecznościowych. Nowe tendencje sprawiły, że ostatnio najbardziej pożądana jest krągła sylwetka, która charakteryzuje się dużymi pośladkami i udami oraz wąską talią i płaskim brzuchem. Nie jest to jednak zdrowszy wzorzec niż szczupłe sylwetki modelek. Wpędza on kobiety w jeszcze większe kompleksy, gdyż zwykle okazuje się, że takie kształty są trudne, a nierzadko zwyczajnie niemożliwe do osiągnięcia" – komentują autorki badania. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.05.2022
GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama