Menu

Spontaniczny jak Polak?

Spontaniczny jak Polak?
Planowanie podróży przychodzi nam najłatwiej... (Fot. Getty Images)
Polacy swoje plany snują najdalej na rok do przodu. Czy to znaczy, że mieszkańcy kraju nad Wisłą mogą poszczycić się spontanicznością? Coś w tym jest, bowiem mimo pędu, żyjemy tu i teraz...
Reklama

W niezbyt odległej perspektywie – maksymalnie rocznej – myślimy niemal na każdy temat: o pracy i karierze zawodowej, edukacji swoich bliskich, rozwoju osobistym, a nawet o własnym zdrowiu. Najmniej czasu zajmuje nam planowanie podróży, najwięcej zaś – sprawy związane z domem i mieszkaniem czy finansami - oto, co wynika z raportu Lorus "Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem" (sierpień 2019, Zymetria).

Co ciekawe, z badania można wysnuć wniosek, że Polacy nie lubią planować ze zbyt dużym wyprzedzeniem. Czy to znaczy, że mieszkańcy kraju nad Wisłą mogą poszczycić się spontanicznością? Respondenci w pytaniu dotyczącym perspektywy czasowej, w której myślą planując poszczególne elementy życia (dom lub mieszkanie, edukacja bliskich, finanse i majątek, rodzina, moja edukacja, rozwój osobisty, praca i kariera, zdrowie oraz podróże) wskazali, że do jej planowania podchodzą krótkoterminowo, a więc raczej spontanicznie niż w ujęciu odległej przyszłości.

I tak Polacy najchętniej planują swoje finanse - 85 proc. ankietowanych przyznało, że plany w tej dziedzinie snuje choćby z minimalnym wyprzedzeniem. Na drugim miejscu znalazły się podróże (również 85 proc.). Na trzecim - dom i mieszkanie, rodzina oraz zdrowie (po 82 proc.). To oznacza, że reszta badanych do tych kwestii podchodzi nad wyraz spontanicznie, na bieżąco.

Polacy najchętniej planują swoje finanse, choć to nie zawsze jest łatwe... (Fot. Getty Images)

Co ciekawe, o żadnej z wymienionych wyżej dziedzin - biorąc pod uwagę uśrednione wyniki badania - nie myślimy w perspektywie dłuższej niż rok. Z kolei zaledwie 3 proc. badanych myśli o swoim domu czy mieszkaniu długoterminowo, tyle samo snuje dalekosiężne plany dotyczące swoich finansów i majątku oraz spraw rodzinnych.

Jak widać, nie lubimy wybiegać w przyszłość. Jak przekonują twórcy badania, planowanie przyszłości z wyprzedzeniem jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na drodze do rozwoju osobistego i sukcesu.

"Pozwala optymalnie zarządzać swoim czasem, sprzyja realizacji wyznaczonych sobie celów, zwiększa efektywność, a przy tym wykształca dyscyplinę i samokontrolę. Sprawia również, że lepiej reagujemy na sytuacje niespodziewane oraz niepomyślne scenariusze, ponieważ podczas planowania zdążyliśmy już wziąć je pod uwagę i przygotować się na nie" - wyliczają.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.07.2020
GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

Sport


Sport

Reklama