Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Smoothie zamiast śniadania? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Smoothie zamiast śniadania? Tak, ale pod pewnymi warunkami
Idealne śniadanie! (Fot. Getty Images)
Owocowo-warzywne koktajle cieszą się dużą popularnością – nie tylko wśród osób odchudzających się. Są pożywne, zdrowe i lekkostrawne. Jeśli użyjemy do przyrządzenia smoothie odpowiednich składników, może być ono wspaniałym zamiennikiem tradycyjnego śniadania.
Reklama
Reklama

Jeśli chcemy urozmaicić dietę i wzbogacić ją o zdrowy posiłek, postawmy na smoothie. To prawdziwa witaminowa bomba, która doda nam energii, zniweluje zmęczenie i pomoże organizmowi pozbyć się toksyn. Bez względu na to, czy szukamy pomysłu na zbilansowane śniadanie, pożywną przekąskę po treningu czy też zdrowy przysmak, po który możemy sięgnąć wieczorem bez wyrzutów sumienia, owocowo-warzywny koktajl spełni swoją rolę bez zarzutu.

Najlepszym momentem na delektowanie się pysznym orzeźwiającym smoothie jest zdecydowanie poranek. "Wypicie bogatego w witaminy i antyoksydanty koktajlu tuż po przebudzeniu pomaga w detoksykacji organizmu, zapewniając nam zarazem uczucie sytości na kilka godzin" – przekonuje dietetyczka Kelly LeVeque. I dodaje, że jest to również świetna opcja dla zapracowanych – przyrządzenie pełnowartościowego koktajlu trwa bowiem zaledwie kilka chwil.

Smoothie może posłużyć nam nie tylko jako przekąska, ale też jeden z głównych posiłków, jak choćby wspomniane śniadanie. "Przepisy na koktajle często zawierają owoce, jogurt lub mleko, produkty bogate w błonnik i zdrowe tłuszcze, dzięki czemu mogą stanowić kompletne źródło składników odżywczych" – tłumaczy dietetyczka Anna Mitsios.

Aby smoothie mogło zastąpić śniadanie, musi stanowić zrównoważoną mieszankę węglowodanów, tłuszczy i białka. (Fot. Getty Images)

Jeśli chcemy przyrządzić pełnowartościowy koktajl, nie zapomnijmy więc o najważniejszych składnikach. Zdrowe tłuszcze znajdziemy w awokado, maśle migdałowym i oleju kokosowym, błonnika dostarczy siemię lniane, truskawki, maliny i nasiona chia, a potężną dawkę przeciwutleniaczy i minerałów zagwarantuje obecność szpinaku, jarmużu i selera.

Jak twierdzi Mitsios, aby smoothie mogło zastąpić śniadanie, musi stanowić zrównoważoną mieszankę węglowodanów, tłuszczy i białka. Uważać powinniśmy też na ilość cukru znajdującego się w owocach. Jeśli bowiem zależy nam na redukcji wagi, częste sięganie po owocowe koktajle może zniweczyć nasze wysiłki. Unikajmy wówczas nadmiernego wykorzystywania produktów o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak banany, mango czy daktyle. A zamiast słodzonych jogurtów wybierajmy jogurt naturalny lub mleko roślinne. "W gotowych koktajlach jest na ogół sporo niepotrzebnego cukru. Kluczową kwestią jest równowaga makroskładników" – podkreśla dietetyczka Jennifer Maeng.

Ekspertka zaznacza, że choć odpowiednio zbilansowany koktajl możemy spożywać codziennie, nie warto zastępować nim więcej niż jednego posiłku w ciągu dnia. "Jeśli pijesz koktajle 2 lub 3 razy dziennie, aby stracić na wadze, pozbawiasz się zwyczajnej przyjemności z jedzenia. Wypicie szklanki smoothie zajmuje kilka chwil. Zjedzenie posiłku wraz z przeżuwaniem i połykaniem pokarmu jest bardziej satysfakcjonujące" – mówi. Choć zastępowanie koktajlami wszystkich posiłków jest niewątpliwie drogą donikąd, warto uwzględnić je w swojej diecie. Urozmaicimy w ten sposób menu oraz zapewnimy organizmowi niezbędną ilość witamin i minerałów.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama