Menu

Smakoszom białego pieczywa i słodkich wypieków grozi udar

Smakoszom białego pieczywa i słodkich wypieków grozi udar
Jak oprzeć się bagietce, gdy jest taka świeża i chrupiąca?... (Fot. Getty Images)
Dietetycy stale apelują, by wyeliminować z jadłospisu białe pieczywo, którego częste spożywanie może mieć zgubny wpływ na naszą figurę. Okazuje się, że to nie jedyny minus ulegania pokusie sięgnięcia po słodkiego rogalika czy pszenną bułkę...
Reklama

Specjaliści z zakresu żywienia od lat namawiają nas do tego, by zrezygnować z białego pieczywa i makaronów, jak najczęściej zastępując je produktami pełnoziarnistymi. Są one bowiem bogatym źródłem cennych dla zdrowia minerałów, takich jak cynk, fosfor, żelazo czy magnez, a zawarty w nich błonnik korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i zapewnia uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu wspomaga odchudzanie. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto puszyste pszenne bułeczki i słodkie drożdżówki zamienić na pełnoziarniste odpowiedniki. Kanadyjscy naukowcy dowiedli, iż nazbyt częste spożywanie produktów z rafinowanych ziaren grozi wystąpieniem wielu poważnych chorób, takich jak udar.

Zespół uczonych z Uniwersytetu Simona Frasera przeanalizował dane pozyskane od 137 130 osób pochodzących z 21 krajów, które były monitorowane przez 16 lat. Na potrzeby badania produkty zbożowe podzielono na pełnoziarniste oraz te wytwarzane z rafinowanych ziaren. W pierwszej kategorii znalazły się m.in. kasze gryczana i jęczmienna, razowe pieczywo i makarony oraz płatki owsiane, w drugiej zaś – pszenny chleb, krakersy, płatki śniadaniowe i wszelkiej maści wyroby cukiernicze. Rezultaty badania wskazują na wyraźną korelację między częstym sięganiem po białe pieczywo i słodkie wypieki a występowaniem schorzeń układu krążenia.

Okazało się, że na uczestnikach, którzy spożywali dziennie ponad siedem porcji rafinowanych, czyli oczyszczonych ziaren, ciążyło aż o 47 proc. wyższe ryzyko udaru. Osoby te były zarazem o 33 proc. bardziej narażone na choroby serca, a prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci było w ich przypadku większe o 27 proc. U badanych, w których jadłospisie dominowały produkty pełnoziarniste, nie stwierdzono tymczasem żadnych negatywnych skutków zdrowotnych.

"Nasze badanie potwierdza wcześniejsze ustalenia na temat zdrowej diety, której założenia obejmują m.in. rezygnację z silnie przetworzonej żywności. Zmniejszenie ogólnego spożycia rafinowanych zbóż jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu" – komentują autorzy analizy. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.04.2021
GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama