Menu

Słynny sweterek w owieczki księżnej Diany hitem w USA!

Słynny sweterek w owieczki księżnej Diany hitem w USA!
Diana w "kultowym" sweterku. (Fot. Getty Images)
Lady Di wystąpiła w tym swetrze co najmniej dwa razy. Przed ślubem z księciem Karolem i dwa lata po ślubie. W obu przypadkach założyła go na rozgrywki polo, w których uczestniczył jej wybranek. Sweter, odtworzony według oryginalnego projektu, jest obecnie hitem w USA.
Reklama

Anglicy do dziś spierają się, czy słynny element garderoby księżnej to elegancki sweter czy raczej sportowy jumper (chodzi o ciepłą bluzę z dzianiny, zakładaną przez głowę). Przyjmijmy, że to jednak sweter. Specyficzny, czerwony ze wzorem owieczek – białych, choć "zabłąkała" się też jedna czarna. Diana Spencer, zakładając go, wyraźnie identyfikowała się z ową czarną owieczką.

Sweter zaprojektowały i wykonały Joanna Osborne i Sally Muir. W 1979 roku stworzyły markę Warm & Wonderful (Ciepło i Cudownie). Obie były wówczas dwudziestoparolatkami, a swoje rękodzieło sprzedawały początkowo na straganie w londyńskiej, artystycznej dzielnicy Covent Garden. Gdy w czerwcu 1981 roku (miesiąc przed ślubem) księżna pokazała się w swetrze po raz pierwszy, firma nie mogła nadążyć z jego produkcją. Zamówienia przychodziły z całego świata. W 1983 roku największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie, Victoria and Albert Museum, włączyło "owieczkowy"sweter do swojej do stałej kolekcji.

Klientami manufaktury Warm & Wonderful zostali m.in. David Bowie i Andy Warhol. W 1994 roku "owieczkowy" sweter przestał być produkowany. Między innymi dlatego, że wzór był już podrabiany na potęgę – na całym świecie.

Skąd pomysł na ten charakterystyczny wzór? W blogu na stronie Muirandosborne można przeczytać oświadczenie obu kobiet, które go stworzyły. "Jako artystki zawsze identyfikowałyśmy się z czarnymi owcami: z powodu recesywnego genu. Czarne owce rodzą w stadach białych owiec". Joanna Osborne i Sally Muir dziś w większym stopniu zajmują się malarstwem i rzeźbiarstwem niż modą.

W zeszłym roku do pierwszej z nich odezwał się Jack Carlson, założyciel i dyrektor kreatywny, inspirowanej stylem vintage męskiej marki Rowing Blazers. Planował wprowadzenie linii mody damskiej i zwrócił uwagę na garderobę Lady Di. Zwłaszcza na jej skłonność do miksowania mody "wysokiej" z "niską". Carlson dodał, że gdy był mały, na początku lat dziewięćdziesiątych, jego rodzina mieszkała w Hampstead w północnym Londynie. Jeden z tych słynnych "owieczkowych" swetrów nosiła jego mama.

Napisał do Joanny Osborne, a ta odpowiedziała, że temat warto przegadać. Rozmowy przyniosły efekt. Projektantki zakomunikowały: "Współpracujemy z wielką firmą w USA: www.rowingblazers.com i możesz sweter zamówić bezpośrednio tam. Wysyłają go na cały świat, zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn". Wielka firmą? Ano tak, Carlson, były sternik wioślarski w zespole, który reprezentował USA na mistrzostwach świata, stworzył Rowing Blazers w 2017 roku. Marka jest obecnie bardzo popularna wśród celebrytów, jej produkty kupują m.in.: Timothee Chalamet, Dwyane Wade i Russell Westbrook.

"Owieczkowy" sweter, wykonany według oryginalnego projektu brytyjskich projektantek, można obecnie zamówić w przedsprzedaży - ze względu na duży popyt - jak czytamy na stronie marki. Kosztuje 295 dolarów. Mógłby to być doskonały prezent na święta Bożego Narodzenia, ale obecnie trzeba liczyć się z dostawą pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Jak by powiedzieli ci, którzy pamiętają czasy PRL – jest na zapisy…

Komentarze
  • Sympatyk
    29 listopada 2020, 15:37

    Sweterek jest paskudny, jsk i cala garderoba dworu

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.01.2021
GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

Sport


Sport

Reklama