Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rośliny "przekazują" kolejnym pokoleniom informacje na temat środowiska

Rośliny "przekazują" kolejnym pokoleniom informacje na temat środowiska
Na razie naukowcy dopiero zaczynają poznawać, w jaki sposób stres środowiskowy wpływa na znaczniki epigenetyczne w DNA roślin i więcej mają na ten temat pytań niż odpowiedzi. (Fot. Getty Images)
Nie mają układu nerwowego ani pamięci, a mimo to potrafią przekazywać potomstwu własne doświadczenia, ułatwiając mu przetrwanie w zmieniających się warunkach. Genetycy zaczynają odkrywać, w jaki sposób rośliny 'uczą' swoje dzieci.
Reklama
Reklama

Spowodowane przez kryzys klimatyczny gwałtowne zjawiska pogodowe i postępująca zmiana temperatur stanowią ogromne wyzwanie dla roślin, które muszą w szybkim tempie adaptować się do tych zmian. Najnowsze badania opublikowane w magazynie "Trends in Plant Science" sugerują, że rośliny mogą takie informacje przekazywać kolejnemu pokoleniu.

"Pewnego dnia zastanawiałem się nad tym, jak styl życia i doświadczenia danej osoby wpływają na jej komórki rozrodcze, przenosząc molekularne ślady jej życia na dzieci" - przekazał serwisowi Euronews Federico Martinelli, genetyk roślin z Uniwersytetu we Florencji.

"Pamięć somatyczna" pozwala roślinom rozpoznać, że powtarza się jakaś sytuacja i szybciej zareagować. (Fot. Getty Images)

"Od razu pomyślałem, że u roślin musi być przekazywanych jeszcze więcej wskaźników epigenetycznych (niepochodzących wprost z genów - przyp.red.), ponieważ są organizmami osiadłymi, które w ciągu życia są poddawane znacznie większym stresom środowiskowym niż zwierzęta" - tłumaczy naukowiec.

Zwierzęta dostosowują się bowiem do zmian środowiska poprzez modyfikacje zachowań albo migracje. Tymczasem rośliny są zakorzenione w jednym miejscu i to one muszą się zmienić, kiedy np. zimy stają się cieplejsze i krótsze.

"Wiele roślin wymaga minimalnego okresu chłodu, aby wyregulować swój zegar biologiczny i określić czas kwitnienia" - zauważa Federico Martinelli. "W miarę jak skraca się zimna pora roku, rośliny przystosowują się do krótszego okresu chłodu i opóźniają kwitnienie. Pozwala im to uniknąć kwitnienia w czasie, kiedy mają mniejsze szanse na rozmnożenie się" - dodaje.

Świat roślin wciąż skrywa wiele tajemnic. (Fot. Getty Images)

Rośliny nie mają pamięci takiej, jak ludzie, ale mimo to w jakiś sposób zapamiętują np. że po ustąpieniu mrozów trzeba dłużej poczekać z kwitnieniem, bo mimo ocieplenia mogą nadejść przymrozki.

Swoje "wspomnienia" - zamiast w sieciach neuronowych - przechowują w wyrafinowanych komórkowych i molekularnych sieciach sygnalizacyjnych. Naukowcy nazwali to "pamięcią somatyczną", przechowywaną w ciele rośliny. Epigenetyka zaś bada to, jak czynniki pozagenowe, czyli właśnie na przykład zmiany klimatyczne, wpływają na odczytywanie przez organizm informacji zawartych już w genach.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.02.2023
GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama