Menu

Rezygnacja z mediów społecznościowych nie uszczęśliwia

Rezygnacja z mediów społecznościowych nie uszczęśliwia
Badania dowodzą, że korzystanie z mediów społecznościowych negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. (Fot. Getty Images)
Wiele badań dowodzi, że korzystanie z mediów społecznościowych negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Jednak najnowsze doniesienia wskazują, że zrezygnowanie z nich nie zwiększa poziomu szczęścia i zadowolenia.
Reklama

Co się stanie, jeśli ludzie odstawią na jakiś czas media społecznościowe? Czy to przyczyni się do zwiększenia ich poziomu szczęścia i ogólnego zadowolenia z życia? Odpowiedzi na te pytania szukał zespół naukowców z University of Kansas pod kierownictwem prof. Jeffrey'a Halla.

Badanie było proste. Naukowcy podzielili uczestników eksperymentu na pięć grup. Jedna z nich mogła korzystać z mediów społecznościowych bez ograniczeń, cztery pozostałe rezygnowały z korzystania z nich przez 7, 14, 21 i 28 dni.

Czy rezygnacja z korzystania z mediów społecznościowych może wpłynąć na wzrost poziomu szczęścia i zadowolenia? (Fot. Getty Images)

Pod koniec badania wszyscy uczestnicy wypełnili kwestionariusz, w którym pytano ich o to, na jakie inne aktywności poświęcili czas. Zostali też poproszeni o wypełnienie ankiety, która miała dostarczyć danych na temat ich poziomu zadowolenia i odczuwania osamotnienia.

Badania wykazały, że poziom szczęścia u osób, które nie korzystały z mediów społecznościowych nie różnił się w znaczącym stopniu od tych, którzy mieli do nich nieograniczony dostęp.

"Czas, w którym uczestnicy mogli swobodnie korzystać z mediów społecznościowych, a dni, w których wstrzymali się od tej aktywności, były nie do odróżnienia pod względem odczuwania osamotnienia, szczęścia czy jakości dnia" - podsumował prof. Hall.

Zamiast spędzać czas na FB może lepiej poczytać książkę? (Fot. Getty Images)

Przyznaje jednak, że ich badanie nie jest pozbawione pewnych ograniczeń, które odnoszą się m.in. do liczebności badanej grupy.

I chociaż badanie wskazuje, że rezygnacja z mediów społecznościowych nie przynosi wielkich korzyści dla zdrowia psychicznego, to można zyskać coś innego - czas, który można poświęcić na rozwijanie pasji, czytanie czy aktywność fizyczną.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.01.2020
GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

Sport


Reklama