Menu

Rekiny nie wchodzą sobie w drogę podczas polowania

Rekiny nie wchodzą sobie w drogę podczas polowania
Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. To pierwszy znany przykład, kiedy morskie drapieżniki zgodnie dzielą się w taki sposób łowieckim terenem. (Fot. Getty Images)
Pamiętacie słynne walki o torebki czy buty podczas promocji w jednej z sieci hipermarketów? Otóż wśród rekinów takie sytuacje są nie do pomyślenia. Różne gatunki tych zwierząt wyruszają na polowanie o innej porze, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzać.
Reklama

Niezwykłego odkrycia dokonali niedawno oceanografowie z Murdoch University w Australiii, którzy obserwowali zachowanie sześciu gatunków dużych rekinów, w tym żarłaczy tygrysich i rekinów młotów. Jak się okazało, dzielące ten sam teren gatunki polują o różnych porach, dzięki czemu nie przeszkadzają sobie nawzajem.

"Zauważyliśmy, jak sześć gatunków dużych przybrzeżnych rekinów, polując o różnych porach w okolicach Florydy, dzieliły wspólne zasoby jedzenia. To rzadki sposób dzielenia się zasobami w naturze, ale w słabo jeszcze zbadanych ekosystemach morskich może występować częściej, niż dotąd sądziliśmy" - oceniła dr Karissa Lear, współautorka odkrycia.

Badacze sugerują, że rekiny zachowują się tak, aby unikać konfliktów. "Po pierwsze, prowadzi to do zmniejszenia rywalizacji o jedzenie, a w przypadku niektórych gatunków spada zagrożenie, że staną się ofiarą większych" - wyjaśnia dr Adrian Gleiss, jeden z autorów badania. "Takie relacje wydają się być przynajmniej częściowo podyktowane hierarchią, która zmusza mniej dominujące drapieżniki do unikania większych i żerowania o mniej korzystnych porach" - tłumaczą naukowcy.

Jak wyglądał ten "harmonogram" polowań? Badacze zaobserwowali, że żarłacze tępogłowe pożywiały się wczesnym rankiem, żarłacze tygrysie w okolicach południa, żarłacze brunatne po południu, żarłacze czarnopłetwe pod wieczór, a dwa gatunki głowomłotów żerowały nocą.

Odkryte zjawisko to rodzaj tzw. dzielenia niszy, które może mieć trzy formy - różne drapieżniki żywią się innymi gatunkami, polują na innym terenie, albo właśnie o innych porach. "Według naszej wiedzy, wyniki te pierwszy raz wskazują na czasowe dzielenie się zasobami jedzenia przez morskie drapieżniki" - podkreśla dr Lear.

Naukowcy dokonali odkrycia dzięki umieszczanym na skórze rekinów czujnikom wykrywającym ruch, podobnym nieco do popularnych ostatnio urządzeń stosowanych przez ludzi dbających o kondycję. Poznanie zwyczajów rekinów pomoże w ratowaniu ich populacji, a także innych gatunków. "Drapieżniki takie jak rekiny odgrywają kluczową rolę w działaniu zdrowych ekosystemów przez odgórne ich kontrolowanie i zmianę zachowań innych gatunków. Dlatego ważne jest zrozumienie, jak żyją i dzielą się zasobami" - wyjaśniają badacze.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.07.2021
GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama