Menu

"Przedmioty mają służyć nam, nie my przedmiotom"

"Przedmioty mają służyć nam, nie my przedmiotom"
Projektant uważa, że ciemniejsze wykończenie wnętrza pomaga się nieco zrelaksować. (Fot. Getty Images)
Jego meble zdobią wnętrza domów Madonny, Tiny Turner, jedna z zaprojektowanych przez niego szaf nosi imię George'a Clooneya. Włoski projektant Romeo Sozzi w każdy przedmiot wkłada cząstkę siebie, bo wierzy, że przedmioty mają duszę, dodaje jednak, że to one mają służyć nam, nie my im.
Reklama

Romeo Sozzi nigdy nie rozstaje się ze swoim notesem i ołówkiem, w którym szkicuje i notuje wszystko to, co go inspiruje - kształt kieliszka, kolor nieba. Nie lubi bieli, w podróże często zabiera akwarele, a na symbol swojej marki Promemoria, wybrał żabę. W zderzeniu z niezwykłą estetyką, prostotą jego projektów, żaba wydaje się przewrotnym symbolem.

"Już wcześniej znałem symbolikę żaby, to jakie ma znaczenie. Poza tym żaba w jakimś sensie oddaje moje usposobienie i naturę – zawsze się uśmiecha, jest ciągle w ruchu, nigdy nie odwraca się za siebie" - wyjaśnił Sozzi. Dodał również, że to jego "domowe zwierzę", które zawsze wita go przy wejściu.

Jednym z jego najpopularniejszych projektów jest krzesło Bilou Bilou, które jest jego osobistą interpretacją kawiarnianego krzesła Thonet, najczęściej sprzedawanego i użytkowanego krzesła na świecie. Sam przyznaje, że jego projekty są łatwe do opowiedzenia, w końcu porusza się w bardzo klasycznej estetyce, jednak zdecydowanie trudniejsze do wykonania. Stworzenie czegoś prostego jest najbardziej skomplikowane.

Romeo Sozzi umeblował m.in. dom Madonny. (Fot. Getty Images)

"Myślę, że trzeba nauczyć się żyć w bardzo nowoczesnym otoczeniu. Wnętrze domu powinno być lekkie, powinno zawierać jak najmniej rzeczy, dzięki temu zostawia się miejsce dla innych przedmiotów np. tych, które darzymy sentymentem. Miałem przyjaciela architekta, który w domu nad kominkiem miał umieszczony napis, że to, co jest najtrudniejsze, to jest prostota. Trudno ją również docenić. Dopiero, gdy się jej przyglądamy dostrzegamy jej detale, wykonanie. W takich przedmiotach nigdy nie powinno być nadmiaru, powinny być solidne - czas weryfikuje to, co jest dobre, solidne" - podkreśla projektant.

Choć ceni sobie prosty styl, nie lubi bieli, uważa, że to trudny kolor. Chętniej sięga po odważne barwy albo wyraziste ciemne odcienie. Wyjaśnia, że ciemniejsze wykończenie wnętrza domu pomaga się nieco zrelaksować, odizolować od świata zewnętrznego. "Kolor wychodzi z wnętrza" - zauważa i dodaje: "Moje wnętrze jest jak pudełko akwareli, ma wiele odcieni".

Mimo swojego zamiłowania do przedmiotów, przyznaje, że meble, nawet jeśli są dziełami sztuki, nie mogą nami rządzić. Po co trzymać w domu trzymetrowy stół, jeśli z niego nie korzystamy, nie spożywamy przy nim posiłków. Przyznaje, że otaczanie się pięknymi przedmiotami jest formą obcowania ze sztuką, ale meble mają przede wszystkim formę użytkową.

Romeo Sozzi przyjechał na otwarcie jedynego w Polsce Showroom Promemoria Warsaw.

"Pamiętam swoją przyjaciółkę, która kochała książki, a nigdy nie kupiła na nie regału, bo żaden jej się nie podobał, układała je w stosy. Również jeśli chodzi o ubrania, miała rozciągnięty drut, na którym wieszała swoją garderobę. Dzięki temu widziała dobrze co ma, w czym nie chodzi, czego może się pozbyć. Jeśli dobrze czujemy się we wnętrzu, to znaczy, że jest ono dobrze zaprojektowane, urządzone" - wyjaśnia.

Dodaje, że nie zawsze chodzi tylko o otaczanie się pięknymi przedmiotami. "Piękno to życie, jest podstawą wszystkiego. Według mnie marzenia biorą się stąd, że potrzebujemy piękna. Mamy też swoje wewnętrzne piękno, które się rozwija i które musimy pielęgnować. Piękno jest podstawą wszystkiego".

Romeo Sozzi przyjechał na otwarcie jedynego w Polsce Showroom Promemoria Warsaw,  który znajduje się w biznesowym i kulturalnym sercu Warszawy, w pobliżu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz słynnego domu aukcyjnego Desa Unicum.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.05.2020
GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

Sport


Sport

Reklama