Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Powstała szczepionka na nowotwory płuc! Zmniejsza śmiertelność o 41 procent

Powstała szczepionka na nowotwory płuc! Zmniejsza śmiertelność o 41 procent
Zdaniem ekspertów, na rynku wkrótce rozpocznie się boom na szczepionki antynowotworowe. (Fot. Getty Images)
Francuska firma biotechnologiczna Ose Immunotherapeutics ogłosiła, że dobiegły końca badania kliniczne fazy III nowej szczepionki przeciwnowotworowej. Testy wykazały, że specyfik o 41 proc. zmniejszył śmiertelność wśród chorych na niektóre rodzaje raka płuc.

Reklama
Reklama

Opracowaną przez Ose Immunotherapeutics szczepionkę o nazwie Tedopi podano pacjentom z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NSCLC lub gruczolakorakiem) - najczęstszym rodzajem raka płuca, który jest zwykle mniej wrażliwy na chemioterapię i radioterapię.

W testach, które prowadzono w dziewięciu krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, wzięło udział łącznie 219 pacjentów, z których wszyscy wykazali oporność na inne metody leczenia. 139 pacjentów otrzymało szczepionkę, a 80 - chemioterapię. W badaniu szczepionkę Ose Immunotherapeutics stosowano jako leczenie trzeciego rzutu, co oznacza, że pacjenci wcześniej przeszli już dwie inne terapie.

Jak poinformowała w oświadczeniu firma Ose Immunotherapeutics, testy wykazały, że Tedopi skutecznie zmniejsza śmiertelność z powodu niektórych nowotworów płuc. Pacjenci, którzy ją otrzymali, wykazali znacząco wyższy wskaźnik przeżycia i lepszą jakość życia niż ci, którym podano chemioterapię.

"Zaobserwowano znaczące zmniejszenie ryzyka śmierci o 41 proc., powiązane z poprawą wyniku tolerancji i utrzymaniem jakości życia" – stwierdził profesor Benjamin Besse z Instytutu Gustave Roussy, główny autor badania. 

Według Cancer Research UK, od 2010 roku w dziedzinie immunoterapii poczyniono znaczne postępy i skorzystano z badań przeprowadzonych podczas pandemii, które przyspieszyły produkcję szczepionek, w szczególności szczepionek mRNA. Od tego czasu zatwierdzono kilka terapii immunoterapeutycznych.

Zdaniem analityków Market Future Insight, światowy rynek szczepionek przeciwnowotworowych w 2033 roku będzie wart 22 miliardy euro, pomimo wysokich kosztów leczenia. Dzień po ogłoszeniu wyników badań wartość akcji Ose Immunotherapeutics wzrosła na paryskiej giełdzie o 60 procent.

Rak płuc jest główną przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami w Europie i USA.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 08.12.2023
GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama