Menu

Pokaż mi swoją sypialnię, a powiem ci, kim jesteś...

Pokaż mi swoją sypialnię, a powiem ci, kim jesteś...
Przestrona, jasna sypialnia - w takiej na pewno śpi się świetnie! (Fot. Getty Images)
Sypialnia powinna wyrażać to, kim jesteśmy - przekonuje Katarzyna Goleń. Ekspertka przy projektowaniu miejsca do spania radzi uwzględnić też możliwość przechowywania rzeczy oraz codzienne rytuały - co sprawi, że przestrzeń ta będzie praktyczna.
Reklama

Czym się kierować, jeżeli chcemy stworzyć praktyczną sypialnię, w której naprawdę będziemy mogli się zregenerować? Aranżując sypialnię należy kierować się komfortem. W końcu jest to miejsce, gdzie chcemy się zregenerować. Jak przekonuje Katarzyna Goleń, żeby zaprojektować komfortową sypialnię, należy uwzględnić trzy aspekty.

"Poza takimi pragmatycznymi rzeczami, jak to, żeby mieć materac, który jest dopasowany do naszego kręgosłupa, poza tym, że powinniśmy oddychać świeżym powietrzem i wszystkimi takimi technicznymi rzeczami, kierujmy się również tym, w jaki sposób będziemy funkcjonować w tej sypialni" - wyjaśnia dyrektorka ds. projektowania wnętrz i przestrzeni komercyjnych Ikea.

Stonowana kolorystyka, ale też fotel do czytania - super rozwiązanie! (Fot. Getty images)

I tak, pierwszym aspektem projektowania sypialni jest to, że miejsce to powinno wyrażać to, kim jesteśmy. "To właśnie w sypialni powinniśmy wyrażać nasze estetyczne upodobania, na które naprawdę mamy ochotę, bo nie musimy się przed nikim z tego tłumaczyć. Dlatego możemy tam zaszaleć z rzeczami, które są dla nas ciekawe i z którymi czujemy się dobrze" - zachęca ekspertka.

Drugi aspekt budowania komfortu w sypialniach związany jest z kontrolą nad chaosem, czyli z przechowywaniem. Jak przekonuje ekspertka, nawet na małym metrażu jesteśmy w stanie tak sprytnie wykorzystać przestrzeń, że powinniśmy mieć jak największą liczbę różnych schowków. Jak to zrobić?

"Należy wykorzystywać łóżka, które są wielofunkcyjne, które mają różne szuflady, wykorzystywać przestrzeń nad łóżkiem, a nawet możemy przedłużyć łóżko o skrzynię, która będzie zarówno siedziskiem, jak i miejscem do przechowywania i w ten sposób możemy ukrywać to, na co nie chcemy patrzeć, a co w takim codziennym życiu nas frustruje i stresuje, czyli ten nadmiar przedmiotów" - wylicza.

We własnej sypialni można "zaszaleć" ze stylizacją i wystrojem wnętrz. (Fot. Getty Images)

Ostatnią ważną rzeczą, jaką należy uwzględnić przy kreowaniu sypialni jest projektowanie jej pod kątem rytuałów. "W tym celu powinniśmy wziąć pod uwagę to, jakie zachowania czy jakie aktywności chcemy w swoim życiu promować. Projektowanie wnętrz, design może nas w tym wspomagać" - zauważa.

Przykładem tego, że design może wspierać nas w naszych działaniach, może być - jak podaje Goleń - fashionistka, która codziennie wieczorem prasuje sobie ubrania na kolejny dzień, co daje jej poczucie uporządkowania i spokoju. W tym celu powinna mieć ona w swojej sypialni pakowną szafę oraz wieszak, na którym powiesi uprasowane ubrania.

Niektórzy lubią mieć książki pod ręką... (Fot. Getty Images)

"Wszystkich zachęcam do tego, żeby odpowiedzieli sobie na pytanie: co tak naprawdę pozwala mi się wyłączyć codziennie wieczorem, przed tym snem? Jeśli uświadomimy sobie, co daje nam największy komfort, powinniśmy zaprojektować przestrzeń w taki sposób, aby to wspierać" - sugeruje.

I tak, jeżeli codziennie chcemy przeczytać książkę powinniśmy zadbać o odpowiednie światło, które do tego służy i które będzie na tyle blisko naszej głowy, że możemy wyłączyć je nie wstając z łóżka. Jeżeli z kolei naszym rytuałem jest balsamowanie stóp przed pójściem spać, powinniśmy mieć poduszkę w kształcie wałka, na którym można sobie te stopy potrzymać w uniesieniu i poczekać, aż krem się wchłonie.

"W tym przypadku ważne też będzie miejsce, na które ten krem mogę odłożyć. Słowem - projektując sypialnię warto uwzględnić tego typu małe rzeczy, które powtarzane codziennie stają się naszym rytuałem, który ostatecznie poprawia nasze życie na lepsze" - kwituje. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.07.2020
GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

Sport


Sport

Reklama