Menu

Podróżowanie pociągiem znów staje się modne!

Podróżowanie pociągiem znów staje się modne!
Moda na bycie eko wpłynęła na wzrost popularności kolei jako środka transportu. (Fot. Getty Images)
Coraz większa świadomość zagrożeń wynikających z kryzysu klimatycznego i rosnąca potrzeba działania na rzecz ochrony przyrody przyczyniły się do tego, że coraz więcej ludzi podróżuje koleją.
Reklama

Alarmujące dane na temat fatalnego stanu środowiska naturalnego skłaniają ludzi do zmiany dotychczasowych nawyków. Widać to nie tylko w podejściu do segregowania śmieci, wzrastającej liczby aut elektrycznych na europejskich drogach czy rezygnowaniu z kupowania produktów opakowanych w folię. Moda na bycie eko wpłynęła także na widoczny wzrost popularności kolei jako środka transportu.

Jazda pociągiem może być ciekawym przeżyciem... (Fot. Getty Images)

"Dzisiejsi podróżnicy, w tym milenialsi, są bardzo świadomi potrzeby zrównoważonego rozwoju” - powiedział na łamach "J. Walter Thompson Intelligence" Carlo Boselli, dyrektor generalny Eurail i Interrail. "Według naszego najnowszego badania w 2019 dla 71 proc. pasażerów, którzy skorzystali z usług Interrailers, jadąc na wakacje, ważnym argumentem był niski ślad węglowy w transporcie kolejowym. To prawie o 20 proc. więcej niż w 2017 roku" - dodał.

Podobne zjawisko zauważył też Marco Andersson, szef sprzedaży szwedzkiej firmy kolejowej Snalltaget, która obsługuje linię Malmo-Berlin. "Nigdy wcześniej tak nie było. Myślę, że wiele osób zaczęło się zastanawiać nad zmianą swoich zachowań i nawyków podróżniczych" - przyznał na łamach "Time'a". I dodał, że to przekłada się na wyniki finansowe jego firmy.

"W latach 2012–2017 nie mieliśmy zysków. Każdego roku pytano nas, dlaczego wciąż jesteśmy w tym biznesie. Ale wszystko się zmieniło latem ubiegłego roku" - zauważył Andersson. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku firma odnotowała 20 proc. wzrost sprzedaży biletów.

Warto spędzić podróż w pociągu bez zbytniego pośpiechu, bowiem czas jest luksusem... (Fot. Getty Images)

Walory podróżowania pociągiem doceniają również projektanci mody. Dla domu mody Chanel stała się ona nawet inspiracją dla ostatniej kolekcji. Niektórzy dostrzegają w niej pewne elementy romantyzmu, szczególnie, jeśli można oddać się podróży Orient Expressem.

Jednak do odkrycia zalet podróżowania koleją przewoźnicy namawiają przede wszystkim turystów. Twierdzą przy tym, że to pozwala nie tylko wykazać się troską o środowisko naturalne. Jeżdżenie pociągiem może być po prostu ciekawym przeżyciem, w trakcie której możemy bez pośpiechu podziwiać krajobrazy i nieco zwolnić tempo życia.

"Podróż pozwala podróżnikom zwolnić i cieszyć się podróżą, a nie tylko pędzić do miejsca docelowego. A czas staje się coraz bardziej poszukiwanym luksusem w dzisiejszym nieustannie przyspieszającym świecie" - podkreślił Gary Franklin, wiceprezes firmy kolejowej Belmond.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.01.2020
GBP 5.071 złEUR 4.268 złUSD 3.873 złCHF 3.991 zł

Sport


Reklama