Menu

Po ustach najszybciej widać, że zaczynamy się starzeć. Jak o nie zadbać?

Po ustach najszybciej widać, że zaczynamy się starzeć. Jak o nie zadbać?
Już od 20. roku życia nasze usta tracą kolagen... (Fot. Getty Images)
Wraz z wiekiem nasza skóra się zmienia. Jednym z obszarów, który najszybciej ulega procesowi starzenia się, są usta, które stają się mniej pełne, węższe. Odpowiednia ochrona i pielęgnacja pozwalają nieco opóźnić te objawy.

Reklama

Utrata kolagenu to jedna z przyczyn mniejszej elastyczności skóry i jeden z powodów, dla których nasze usta również tracą objętość, stają się węższe, co jest wyraźną oznaką starzenia się. Proces, choć początkowo niezauważalny, zaczyna się dość wcześnie - już po 20. roku życia tracimy około 1 procent kolagenu. "Kiedy jesteśmy młodzi, nasze ciała wytwarzają więcej kolagenu, więc równowaga między produkcją a utratą kolagenu pozostaje niezachwiana. Jednak wraz z wiekiem następuje zachwianie tej równowagi" – wyjaśnia dermatolog Gary Goldenberg.

Niestety, upływający czas nie jest jedynym wrogiem. Sami często przyczyniamy się do przyspieszenia nieuchronnego procesu starzenia się. Jednym z czynników, które powodują utratę kolagenu jest nadmierna ekspozycja na działanie promieni UV.

Kolejnym czynnikiem jest palenie. Papierosy nie tylko powodują "zmarszczki palacza" (drobne zmarszczki widoczne wokół ust), ale mogą również sprawić, że usta będą wyglądać na mniej pełne. "Palenie zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do tkanek. W związku z tym tkanki nie mogą się zregenerować" - tłumaczy Goldenberg.

Pielęgnacja ust to przede wszystkim zdrowy styl życia i odpowiednie nawodnienie organizmu. (Fot. Getty Images)

Oba te czynniki oraz zła dieta, nadmierny stres i niezdrowy stylu życia, przyczyniają się do zwiększonego stresu oksydacyjnego, który uszkadza komórki skóry. Efektem tego jest jej starzenie się. Jeśli chcemy choć trochę zniwelować lub nieco zahamować ten proces, możemy sięgnąć po kilka profilaktycznych rozwiązań. Jednym z nich jest suplementacja. Sięgając po preparaty z kolagenem możemy poprawić elastyczność i poziom nawilżenia skóry.

Kolejnym, oczywistym rozwiązaniem, jest zmiana nawyków - rzucenie palenia, stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych, w tym tych do ust i obszaru wokół ust. "Ochrona ust przed słońcem jest tak samo ważna, jak ochrona twarzy. Poszukaj produktów, które zawierają filtry. Niektóre zawierają również inne składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, które nawilżają i wygładzają usta" – wskazuje kosmetolog Shawna Jones. Kolejnym, niezbędnym w codziennej rutynie elementem jest nawodnienie. Picie odpowiedniej ilości wody to jeden z najprostszych, a przy tym najlepszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ekspreci twierdzą, że warto sięgać również po odpowiednie kosmetyki odżywiające do ust oraz delikatne peelingi do ust. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.09.2020
GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

Sport


Sport

Reklama