Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Po co podróżować? Wystarczą nalepki!

Po co podróżować? Wystarczą nalepki!
Jeśli pragniecie, aby nalepki wyglądały zupełnie szałowo, to po przyklejeniu pomalujcie je lekko po wierzchu białkiem z surowego jajka, przeźroczystym lakierem lub werniksem: nabiorą połysku... (Fot. Getty Images)
Gdy w czasach PRL Polacy nie mieli szansy swobodnie podróżować za granicę, magazyn Przekrój wyszedł z niezwykłą inicjatywą. Do jednego z numerów dołączył nalepki hotelowe i lotnicze. Dzięki temu ludzie mogli zadawać szyku walizkami z napisami London albo Paris.
Reklama
Reklama

Kultowy numer z nalepkami do wycięcia i przyklejenia ukazał się w 1957 r. W magazynie znaleźć można było znaki graficzne linii lotniczych Air France i LOT, logo hoteli, wśród których były m.in. przybytki z Londynu, Paryżu, Casablanki i Rzymu.

O tej odważnej akcji, która doprowadziła do szewskiej pasji urzędników partyjnych, przypomina Agata Szydłowska w książce „Paryż domowym sposobem. O kreowaniu stylu życia w czasopismach PRL”.

„Niewiele to, i podróży na pewno nie zastąpi, ale zawsze coś. Przynajmniej Wasza walizeczka na trasie Tarnów-Bydgoszcz nie będzie miała takiego smutnego wyglądu. I nie przejmujcie się, gdy ponuracy lub przesubtelnieni intelektualiści będą robili przytyki, że to snobizm. Przede wszystkim, snobizm, który nikomu krzywdy nie robi, to nic złego” – piszą do czytelników redaktorzy „Przekroju”.

Taka walizka na pewno jest trendy... (Fot. Getty Images)

Dają też garść porad: „Jeśli pragniecie, aby nalepki wyglądały zupełnie szałowo, to po przyklejeniu pomalujcie je lekko po wierzchu białkiem z surowego jajka, przeźroczystym lakierem lub werniksem: nabiorą połysku”. Kilka numerów później zamieszczono dementi: impregnacja naklejek była nieskuteczna.

„Przekrój” słynął z odważnych rozwiązań graficznych. Komiksy, przedruki z zachodnich magazynów, reklamy stylizowane na zagraniczne, rozbudzały wyobraźnię czytelników. Dla wielu Polaków „Przekrój” był „oknem na świat”.

Agata Szydłowska, poza „Przekrojem”, przyjrzała się jeszcze innym pismom kształtującym styl życia w PRL. Sięgnęła do „Przyjaciółki”, „Kobiety i życia” oraz „Ty i Ja”. Jej opowieść o modach lansowanych w tych magazynach zaczyna się w roku 1945, a kończy w 1970. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama