Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Owady przejęły setki genów od innych organizmów

Owady przejęły setki genów od innych organizmów
Odkryto m.in. że pewna grupa ciem i motyli pozyskała geny od bakterii z rodzaju Listeria. (Fot. Getty Images)
Ponad tysiąc genów od mikroorganizmów i roślin zlokalizowano w genomie owadów. Mogły one przedostać się tam setki mln lat temu za sprawą horyzontalnego transferu – piszą naukowcy na łamach magazynu Cell.
Reklama
Reklama

Setki mln lat temu mikroorganizmy i rośliny stały się źródłem genów dla owadów, a przez to - różnych korzyści ewolucyjnych. Geny przedostały się do genomu owadów za sprawą tzw. horyzontalnego transferu.

Naukowcy na razie zlokalizowali ponad 1 400 genów u 218 gatunków owadów, w tym u motyli i ciem. Geny pochodzą od bakterii, wirusów, grzybów i roślin.

Te geny mogły być kluczowe w ewolucji owadów, umożliwiając im wykształcenie korzystnych przystosowań, np. w zakresie reprodukcji, odżywiania, wzrostu i adaptacji do zmian środowiska.

Horyzontalny transfer genów to zjawisko powszechne u mikroorganizmów. Naukowcy od niedawna badają to zjawisko również u owadów i roślin.

"Dotychczasowe badania wykazywały, że taki transfer może mieć znaczenie w przypadku bioróżnorodności owadów, nikt jednak nie wiedział, jak dużą rolę odgrywa" – opisuje główny autor artykułu, Xing-Xing Shen z Uniwersytetu Zhejiang w Hangzhou (Chiny).

Odkryto m.in. że pewna grupa ciem i motyli pozyskała geny od bakterii z rodzaju Listeria. Musiało się to stać przed setkami mln lat, jako że wspólny przodek tych ciem i motyli żył 300 mln lat temu.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.08.2022
GBP 5.5357 złEUR 4.6832 złUSD 4.5459 złCHF 4.8318 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama