Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oto zbawienny skutek jedzenia bazylii!

Oto zbawienny skutek jedzenia bazylii!
Bazylia może okazać się zbawienna dla zdrowia naszego mózgu. (Fot. PAP/Andrzej Lange)
Naturalnie występujący w bazylii związek o nazwie fenchol pomaga usuwać z mózgu nadmiar beta-amyloidu związanego z chorobą Alzheimera – informuje pismo 'Frontiers in Aging Neuroscience'.
Reklama

Coraz więcej dowodów świadczy o tym, że na zdrowie mózgu istotny wpływ mają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, produkowane przez korzystne bakterie znajdujące się w naszych jelitach oraz stanowiące główne źródło pożywienia komórek układu pokarmowego. U osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub demencją poziom tych kwasów jest często wyraźnie niższy.

Powstałe w jelitach krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe podróżują z krwią do mózgu, gdzie wiążą się z receptorem FFAR2 znajdującym się na powierzchni komórek nerwowych i aktywują go. "Nasze badania wykazały, że stymulacja FFAR2 przez krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe pomaga chronić komórki nerwowe przed toksycznym kumulowaniem się beta-amyloidu, związanego z chorobą Alzheimera" – tłumaczy autor analizy, dr Hariom Yadav z Uniwersytetu Południowej Florydy, autor analizy.

Badacze ustalili, że zablokowanie receptora FFAR2 przyczyniało się do patologicznego nagromadzenia beta-amyloidu, który powoduje neurotoksyczność. Następnie przetestowano ponad 144 tys. naturalnie występujących związków, by znaleźć te, które mogłyby odzwierciedlać pozytywne działanie SCFA. Najsilniejszy okazał się fenchol, który wiązał się z receptorem FFAR2 i stymulował jego pracę. Związek ten redukował nadmiar beta-amyloidu i zapobiegał obumieraniu neuronów.

"Zidentyfikowanie naturalnego związku stanowiącego alternatywę dla krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych jest ważne, gdyż najczęściej są one konsumowane przez komórki organizmu zanim trafią z krwią do mózgu" – wyjaśnia dr Yadav. Naukowcy zamierzają kontynuować swoje badania. Chcą porównać skuteczność fencholu spożywanego w bazylii oraz w formie wyizolowanej.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.11.2021
GBP 5.5531 złEUR 4.6982 złUSD 4.1627 złCHF 4.5013 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama