Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ostatnia żyjąca gwiazda "Przeminęło z wiatrem" obchodzi 104. urodziny!

Ostatnia żyjąca gwiazda "Przeminęło z wiatrem" obchodzi 104. urodziny!
Olivia de Havilland z francuskim ministrem kultury Frederikiem Mitterrandem w 2001 roku. (Fot. PAP/EPA)
Olivia de Havilland, która jest odtwórczynią roli delikatnej i dobrodusznej Melanii w 'Przeminęło z wiatrem', a także dwukrotną laureatką Oscara, 1 lipca kończy 104 lata. Pamięta się o niej nie tylko ze względu na wybitne role filmowe, ale także z powodu konfliktu z młodszą siostrą, aktorką Joan Fontaine.
Reklama
Reklama

W metryce Olivii de Havilland przykuwa uwagę nie tylko jej data urodzenia – 1 lipca 1916 r., ale także miejsce, gdzie przyszła na świat – Tokio. Jej ojciec Walter wykładał tam na uniwersytecie. Gdy miała trzy lata, jej rodzice (oboje byli Brytyjczykami) rozwiedli się, a Olivia wraz z matką i o rok młodszą siostrą Joan przeprowadziła się do Los Angeles.

Swój pierwszy kontrakt filmowy podpisała jako 18-latka. Na początku kariery występowała u boku Errola Flynna w „Szarży lekkiej brygady" (1936) i „Przygodach Robin Hooda" (1938).

Miała 22 lata, gdy została zaangażowana do roli Melanii Hamilton, żony Ashleya Wilkesa w pamiętnej ekranizacji bestselleru Margaret Mitchell „Przeminęło z wiatrem". Najpierw tę kreację proponowano siostrze Olivii – Joan Fontaine, ale ta ją odrzuciła. Występ w „Przeminęło z wiatrem" przyniósł Olivii jej pierwszą nominację do Oscara – dla aktorki drugoplanowej. Nagrodę Akademii Filmowej zdobyła dwukrotnie za pierwszoplanowe role w filmach: „Najtrwalsza miłość" (1946) i „Dziedziczka" (1949).

Joan i Olivia to jedyny w historii przypadek sióstr, z których każda otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Fontainte nagrodzono za rolę w "Podejrzeniu" Alfreda Hitchcocka). Relacje sióstr były napięte i naznaczone rywalizacją. Ich konflikt rozpoczął się podobno w dzieciństwie, gdy starsza Olivia była faworyzowana przez matkę, Lilian Fontaine. Matka zabroniła nawet Joan używać nazwiska rodowego de Havilland, gdyż to Olivia była z nim kojarzona.

Olivia de Havilland z francuskim ministrem kultury Frederikiem Mitterrandem w 2001 roku. (Fot. PAP/EPA)

O niezgodzie panującej między siostrami filmowy świat plotkował najgłośniej w 1941 i w 1947 r. Najpierw podczas oscarowej gali nagrodzona statuetką Joan publicznie odrzuciła gratulacje Olivii. Później sytuacja się odwróciła - trzymająca w ręku Oscara Olivia, nie przyjęła gratulacji od Joan.

Olivia dwukrotnie wyszła za mąż. Doczekała się syna (zmarł w 1991 r. w wieku 42 lat) i córki. Od początku lat 60. aktorka mieszka w Paryżu. Swoją ostatnią rolę zagrała w 1988 r. W 2010 r. otrzymała najważniejsze francuskie odznaczenie, czyli Legię Honorową, a w 2017 przyznano jej Order Imperium Brytyjskiego. Odbierając order tuż przed 101. urodzinami z rąk brytyjskiego ambasadora we Francji, została najstarszą kobietą, która otrzymała to odznaczenie. Nie pojawiła się jednak na ceremonii w Pałacu Buckingham. Z ambasadorem spotkała się w swoim paryskim apartamencie.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.03.2024
GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama