Menu

Ogrody społeczne dla tych, którzy chcą uprawiać warzywa i owoce

Ogrody społeczne dla tych, którzy chcą uprawiać warzywa i owoce
W wyznaczonych miejscach będą mogły z czasem pojawić się ule albo place zabaw. (Fot. Getty Images)
Miejskie farmy to jeden z elementów międzynarodowego projektu Food Shift 2030, który jest wprowadzany również w Barcelonie, Berlinie, Awinionie, Kopenhadze i Atenach. Wrocławską edycję realizują władze miasta wraz z Fundacją Ekorozwoju i Uniwersytetem Przyrodniczym.
Reklama

To właśnie przy Uniwersytecie Przyrodniczym powstał pierwszy tego typu ogród. Zasadzono w nim m.in. pomidory, sałatę, rzodkiewkę, szczypior i zioła. Teraz swoje farmy mogą zakładać mieszkańcy miasta, a eksperci z tej placówki oświatowej będą im doradzać w kwestii upraw. "To jeden z elementów miejskiego rolnictwa, mogącego stać się dla mieszkańców źródłem warzyw, ziół, owoców, a znacząco wpływający na zjawiska klimatyczne" – podkreślają organizatorzy akcji.

Ogrody społeczne mają działać na zasadzie wspólnoty łączącej osoby pasjonujące się uprawą roślin. To oni zdecydują, czy ogród będzie miał charakter ozdobny czy uprawny. Z czasem w wyznaczonych miejscach będą mogły pojawić się ule albo place zabaw.

Ogrody społeczne mają działać na zasadzie wspólnoty łączącej osoby pasjonujące się uprawą roślin. (Fot. Getty Images)

"Wiele pomysłów, które już realizujemy, łączy się ze sobą, składając się na nową politykę klimatyczną miasta. Łapiemy deszcz, zazieleniamy, zabluszczamy, odchodzimy od plastiku, nie marnujemy żywności, promujemy lodówki społeczne, pijemy kranówkę, rozwijamy łąki kwietne czy wreszcie skracamy ścieżkę produktów z pola na stół. To wszystko tworzy spójny system w naszym mieście" – opisuje projekt Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Ogrody warzywne mają powstać również przy sześciu wrocławskich szkołach i przedszkolach.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 06.04.2020
GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

Sport


Reklama