Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Obchody Światowego Dnia Powolności zacznij od spokojnego początku dnia

Obchody Światowego Dnia Powolności zacznij od spokojnego początku dnia
Warto zadbać o odpowiednio spokojny poranek, aby właściwie przetrwać cały dzień. (Fot. Getty Images)
Zwolnij, tylko czas należy do nas - te hasła przyświecają obchodzonemu dziś Światowemu Dniu Powolności, który od kilku lat celebrowany jest we Włoszech. Eksperci przy tej okazji przekonują, że powoli trzeba działać od chwili przebudzenia i śniadania.
Reklama

Dla doskonałego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania ciała i umysłu bardzo ważne jest powolne przebudzenie i spokojny początek dnia bez żadnego pośpiechu, zwłaszcza przy stole - mówią specjaliści. Tymczasem, jak zauważają powołując się na statystyki, przeciętny Włoch przeznacza na śniadanie 10 minut. Jedna piąta mieszkańców Italii poświęca na poranny posiłek tylko 5 minut.

Rady, jak zwolnić, opracowały dla swych rodaków lekarz - specjalista do spraw żywienia Silvia Migliaccio i psycholog Paola Medde. Przypomniały, że śniadanie jest niezbędne dla wznowienia funkcji fizycznych oraz psychicznych po nocnym wypoczynku i powinno składać się w 70 proc. z węglowodanów złożonych. Najlepsze są herbatniki, chleb, suchary, płatki śniadaniowe, jogurt, owoce sezonowe.

"Ale najważniejsze" - zwracają uwagę ekspertki - "to jeść spokojnie ułatwiając trawienie".

"Naturalny rytm organizmu nie lubi raptownego przebudzenia i szybkich przygotowań" - wyjaśniają. Jak wskazują, wystarczy stopniowo zmieniać poranny tryb wstając nieco wcześniej i tak przygotować stół, by rozbudził apetyt.

Poza tym, podkreślają włoskie ekspertki, poranek to najlepszy moment w ciągu dnia na rozmowę z najbliższymi, na refleksję i spokojne planowanie.

Najważniejszą korzyścią bardziej powolnego stylu życia i śniadania bogatszego w korzystne dla zdrowia składniki - dodają - jest to, że w ten sposób można spowolnić konsekwencje procesu starzenia.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 13.09.2019
GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

Sport


Reklama