Menu

Niemożliwa ucieczka z Alcatraz okazała się... możliwa

Niemożliwa ucieczka z Alcatraz okazała się... możliwa
Dziś więzienie jest atrakcją turystyczną wyspy Alcatraz. (Fot. Getty Images)
To więzienie budziło grozę wśród przestępców. The Rock (Skała) uchodziło za miejsce, z którego nie ma ucieczki, a na więźniów czekają wyjątkowe szykany. A jednak trzem ze skazanych ta sztuka się udała. Unieśmiertelnił ich film z Clintem Eastwoodem, a Skała została po tym wyczynie zamknięta.
Reklama

Sława Alcatraz, zbudowanego na wyspie w Zatoce San Francisco i działającego od 1934 roku, przekraczała granice Stanów Zjednoczonych.

Dlatego w polskiej komedii kryminalnej "Vabank II, czyli riposta", której akcja dzieje się w latach 30., szef więzienia, z którego uciekł bankier Kramer, pokazuje naczelnikowi makietkę wzorowaną na Alcatraz i proponuje zakaz rozmów między więźniami tudzież czarcią zapadkę. Pomysły rodem ze Skały...

Przez 29 lat działalności więzienia żadnemu z osadzonych nie udało się z niego uciec, choć odnotowano 14 prób z udziałem 34 więźniów, w tym dwóch, którzy próbowali uciec dwa razy; sześciu uciekinierów zastrzelono, dwóch utonęło, pięciu nie odnaleziono, pozostałych złapano. Dwóch wydostało się z wyspy, ale zostało pojmanych, jeden w 1945, drugi w 1962 roku.

Aż przyszedł rok 1962 i trzech więźniów podjęło najsłynniejszą próbę ucieczki z Alcatraz, która spowodowała zamknięcie więzienia.

Trzech uciekinierów - Frank Morris oraz bracia John i Clarence Anglinowie - miało wydostać się za mury więzienia i choć prowadzono zakrojone na szeroką skalę poszukiwania, nigdy ich nie znaleziono. Stróże prawa byli pewni, że odnajdą ich ciała, ale nigdy im się to nie udało...

Uciekinierzy stali się bohaterami popkultury - w 1979 roku powstał film "Ucieczka z Alcatraz" z Clintem Eastwoodem. Twórcy sugerują, że owszem, być może jeden z uciekinierów utonął, ale pozostałym udało się wydostać.

Fakt, iż przez wiele lat nie było o uciekinierach żadnej wieści, chociaż wyjawienie informacji o ich losach gwarantowałoby sławę i pieniądze, zdawało się świadczyć, że żadna z ucieczek nie była udana. A jednak...

W 2018 roku ujawniono, że pięć lat wcześniej policja otrzymała list, którego nadawca przedstawiał się, jako John Anglin. Potwierdzał w nim udaną ucieczkę całej trójki w czerwcu 1962, wraz z prośbą o łagodny wymiar kary i opiekę medyczną, związaną z chorobą nowotworową, w zamian za ujawnienie miejsca swojego pobytu... FBI zbadało ów list pod kątem odcisków palców, DNA i grafologii, jednak wyniki były niejednoznaczne.

Dziś więzienie jest atrakcją turystyczną wyspy Alcatraz. Miłośnicy przyrody i architektury mogą tam napotkać siedliska wielu gatunków roślin i ptaków, zwłaszcza mew, które w marcu zakładają gniazda.

Ale i tak rozglądają się i kombinują, jak im się udało stąd zwiać... 

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.08.2020
GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

Sport


Sport

Reklama