Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nie gotuj "na oko"!

Nie gotuj "na oko"!
W kuchni liczy się precyzja, a nie oko. (Fot. Getty Images)
Składniki używane do robienia wypieków powinny mieć temperaturę pokojową, chyba że w przepisie jest inaczej; należy kontrolować też temperaturę i czas pieczenia - radzi Justyna Dragan. Zdaniem miłośniczki gotowania, w kuchni liczy się precyzja, a nie oko.
Reklama
Reklama

Choć ma dopiero dziewiętnaście lat, już zna się na gotowaniu. Choć chodziła do klasy sportowej, to właśnie kuchnia od najmłodszych lat była w centrum zainteresowań Justyny Dragan z Rudy Śląskiej. Już jako mała dziewczynka chętnie garnęła się do pomocy mamie przy gotowaniu obiadu. Z kolei jako nastolatka założyła bloga kulinarnego "Nastoletnie wypiekanie", a potem szkoliła swoje umiejętności podczas warsztatów i praktyk, ucząc się od najlepszych. Dziś sama prowadzi warsztaty kulinarne.

W swojej debiutanckiej książce "Nastoletnie wypiekanie. Pyszne i fit" dzieli się nie tylko przepisami, ale też uniwersalnymi wskazówkami. Pierwsza z nich dotyczy wagi kuchennej, bez której autorka nieprzystępuje do pracy w kuchni. Za bardzo ceni precyzję. "W większości przepisów podaję dokładną gramaturę, więc waga jest niezbędna. Koniecznie się w nią zaopatrzcie" - przekonuje.

I tak Dragan podaje, że jeśli w przepisie podaje składnik, którego miarą jest szklanka, zawsze ma ona pojemność 250 ml. Z kolei łyżka to 15 ml, a łyżeczka - 5 ml.

Autorka sugeruje precyzję, również jeśli chodzi o czas i temperaturę pieczenia. "Należy je kontrolować, gdyż u każdego te parametry mogą się minimalnie różnić (kwestia piekarnika)" - zauważa i dodaje, że wszystkie wypieki należy wkładać do gorącego, nagrzanego do odpowiedniej temperatury piekarnika i piec z funkcją góra-dół.

Autorka sugeruje precyzję, również jeśli chodzi o czas i temperaturę pieczenia. (Fot. Getty Images)

Na czym polega popularny test tzw. suchego patyczka, który często stosuje się jako metodę sprawdzenia, czy ciasto już się upiekło? "Drewniany patyczek lub wykałaczkę wbijamy w środek gorącego ciasta znajdującego się w piekarniku i od razu go wyjmujemy. Patyczek powinien być suchy, nieoblepiony surowym ciastem. Jeśli taki jest, możemy wyjąć wypiek z piekarnika. Jeśli na patyczku są ślady surowego ciasta - kontynuujemy pieczenie" - instruuje.

Dragan podkreśla, by test suchego patyczka wykonywać pod sam koniec pieczenia. "Nie wcześniej, by nie spowodować zakalca, którego przyczyną mogłaby być gwałtowna zmiana temperatury" - wyjaśnia.

Z kolei chleb miłośniczka gotowania radzi piec z umieszczonym na dole piekarnika naczyniem z gorącą wodą. Dlaczego? "Pieczenie z parą wodną korzystnie wpływa na skórkę chleba i wspomaga wyrastanie" - odpowiada.

Kolejną radą jest ta odnosząca się do składników, których używamy w kuchni. Jak przekonuje Dragan, powinny mieć one temperaturę pokojową - chyba że w przepisie wyraźnie napisane jest inaczej. "Np., by masło było zimne, śmietanka kremówka dobrze schłodzona do ubicia lub mleko do ciasta drożdżowego ciepłe" - wylicza.

Jednym ze składników używanych do wypieków jest cukier waniliowy. Choć można go kupić w sklepie, ale Dragan robi go sama. "W słoiczku mieszamy najzwyklejszy biały cukier z ziarenkami wydobytymi z laski wanilii. Do słoiczka wkładamy również pozostałe laski, które sprawią, że domowy cukier waniliowy będzie jeszcze bardziej aromatyczny. Trzeba go przechowywać w szczelniezamkniętym słoiku w chłodnym i suchym miejscu" - instruuje. Tak przygotowany cukier będzie gotowy do wykorzystania w wypiekach już po tygodniu.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama