Menu

Naukowcy udowodnili, że śpiew uwalnia endorfiny

Naukowcy udowodnili, że śpiew uwalnia endorfiny
No cóż, nie musimy od razu dawać koncertu jak Mariah Carey z chórem gospel, wystarczy trochę pośpiewać pod prysznicem... (Fot. Getty Images)
Z biologicznego punktu widzenia wygląda to tak, że śpiew aktywizuje płat skroniowy odpowiedzialny za wydzielanie endorfin. Samo zaś śpiewanie wymaga rozluźnienia ciała. Nic zatem dziwnego, że w efekcie prowadzi do szybkiej poprawy nastroju.
Reklama

Uczeni przekonują, że to właśnie muzyka ma szczególnie zbawienny wpływ na nasz psychofizyczny dobrostan. Co ciekawe, korzystnie działa nie tylko słuchanie muzyki, ale także śpiewanie. Bo głos to w istocie najlepszy instrument, jakim dysponujemy.

Stacy Horn w swojej książce “Imperfect Harmony: Finding Happiness Singing with Others” porównuje śpiewanie do uspokajającego naparu, który łagodzi stres i poprawia samopoczucie. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Badania naukowe dowiodły, że podczas śpiewu aktywizuje się płat skroniowy mózgu, dzięki czemu uwalniane są endorfiny zwane hormonem szczęścia. Odczuwamy więc wówczas przyjemność, a niekiedy nawet euforię.

No to prosimy ("Hej sokoły" chyba znacie?): 

Uczeni z Royal College of Music przekonują, że słuchanie i wykonywanie muzyki ma pozytywny wpływ na poziom nastroju i redukcję stresu. Nawet niektórzy osteopaci polecają swoim pacjentom dołączenie do chóru, ponieważ śpiew zmusza ciało do natychmiastowego rozluźnienia.

W 2015 roku londyńscy uczeni dowiedli, że regularne śpiewanie, dzięki wspomaganiu kontrolowania oddechu, pomaga niwelować dolegliwości związane z chorobami płuc, zmniejszając duszności. W dobie pandemii koronawirusa, który atakuje właśnie płuca, śpiewanie jawi się więc jako tym zdrowsza i bardziej pożądana aktywność.

Istnieje mnóstwo dowodów naukowych na zbawienny wpływ śpiewania na nasze zdrowie, tak fizyczne, jak psychiczne. Warto więc śpiewać jak najczęściej – choćby podczas gotowania, sprzątania czy pod prysznicem. Może przy okazji odkryjemy swój nowy talent?

To może na koniec... piosenka, którą wszyscy znają? ;-) Miłego śpiewania!

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.05.2020
GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

Sport


Sport

Reklama