Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Największa bryła bursztynu jest w Gdańsku

Największa bryła bursztynu jest w Gdańsku
Ważąca 68,2 kg bryła bursztynu robi wrażenie! (Fot. Facebook/Muzeum Bursztynu - Muzeum Gdańska)
Waży 68,2 kg i jest największym bursztynem świata. W Muzeum Bursztynu w Gdańsku zmierzono i zważono wczoraj ogromną bryłę bursztynu. Eksponat niebawem trafi do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii 'najcięższa bryła bursztynu'.
Reklama
Reklama

Wczoraj w Muzeum Bursztynu w Gdańsku został oficjalnie zważony i zmierzony jeden z najcięższych eksponatów. W tzw. biciu rekordu Guinnessa udział wzięli m.in. przedstawiciele władz Gdańska, bursztynnicy oraz reprezentanci Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku i krajowego Biura Rekordów Guinnessa.

Dyrektor Muzeum Gdańsk Waldemar Ossowski tłumaczył, że bursztyn to nie tylko mała bryłka, którą możemy znaleźć po sztormie gdzieś na plaży w Sobieszewie, to również bryła, którą można odkryć w kopalni węgla brunatnego na Sumatrze, o wadze dochodzącej do kilkudziesięciu kilogramów. "Bursztyn odkrywany jest nie tylko u nas, ale praktycznie na każdym kontynencie. Może liczyć 2 miliony lat albo ponad 100 milionów" - podkreślał.

Dodał, że bursztyny bardzo często zawierają inkluzje, które dają wiedzę, jak wyglądało życie na ziemi wiele lat temu.

Przed wtorkową próbą pobicia rekordu Guinnessa, ogromną bryłę wyciągnięto ze szklanej gabloty i ustawiono na wadze. Eksperci potwierdzili jej autentyczność a reprezentanci Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku, zważyli. Pomiar wskazał wagę: 68 kg i 200 gramów. Po wszystkim eksponat został poddany dodatkowym laserowym pomiarom.

Waldemar Ossowski wskazywał, że w dniu ważenia bursztynu - czyli 28 czerwca - obchodzony jest światowy Dzień Bursztynu. "To ważny dzień dla wszystkich, którzy kochają bursztyn i cieszymy się, że właśnie w to święto udało się ustanowić rekord" - oznajmił dyrektor Muzeum Gdańska.

Jak przekazał rzecznik muzeum dr Andrzej Gierszewski, dotychczasowym rekordzistą w kategorii największy bursztyn świata była ponad pięćdziesięciokilogramowa bryła z indonezyjskiej wyspy Sumatra, która znajduje się w zbiorach prywatnego kolekcjonera. Eksponat prezentowany w Gdańsku również pochodzi z Sumatry i został zakupiony dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski obecny na oficjalnym ważeniu bursztynu przypomniał, że jedyny dotychczasowy rekord Guinnessa został ustanowiony w Gdańsku 22 lata temu.

"Poprzedni rekord związany był z aktywnością obywatelską i wejściem w nowe Millenium. W 2000 roku ponad 10 tysięcy gdańszczanek i gdańszczan przywitało Nowy Rok dźwiękiem małych dzwoneczków" - wspominał wiceprezydent.

Dodał, że ma nadzieję, że "drugi wielki symbol miasta - bursztyn, również przejdzie do księgi rekordów Guinnessa".

Rekord dotyczący bursztynu, choć został ustanowiony, to na oficjalny wpis do księgi w kategorii "najcięższa bryła bursztynu" będzie musiał poczekać. Oficjalne potwierdzenie ustanowienia rekordu potrwa około tygodnia.

Największy okaz bursztynu na świecie można oglądać w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, które znajduje się w Wielkim Młynie.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 09.08.2022
GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama