Menu

Najdziwniejsze muzeum w Polsce?

Najdziwniejsze muzeum w Polsce?
Warto pamiętać o tym muzuem, jeśli będzie w okolicy Bydgoszczy! (Fot. Wikipedia)
Odwiedzający Bydgoszcz mogą wybrać się do Muzeum Mydła i Historii Brudu. Zgromadzone tu eksponaty pozwolą przenieść się w czasie i poznać historię higieny na przestrzeni lat.
Reklama

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy to prywatna placówka, która ma w swych zasobach eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła. Warsztaty wytwarzania mydła są tu jednym z punktów programu zwiedzania muzeum.

Twórcy ekspozycji stworzyli wystawę według chronologii. Jest więc tu zrekonstruowana dawna grecka toaleta. Zwiedzający mogą wysłuchać tu opowieści o starożytnych zwyczajach higienicznych. Znajdą też eksponaty takie jak: pradawne "mydło”, czyli strigile (rodzaj zakrzywionej żelaznej zgarniarki) czy gąbka, służąca jako papier toaletowy wielokrotnego użytku.

Można także poznać średniowieczne metody pozbywania się brudu. Pomoże w tym rekonstrukcja drewnianej łaźni z Wyspy Młyńskiej i nawiązywanie do postaci Tomasza Łaziebnika, który owym przybytkiem zawiadywał. Co ciekawe, zwiedzający mogą także wejść do balii dwuosobowej i zdobyć wiedzę na temat higieny w średniowiecznym grodzie.

Bliższa naszym czasom jest część ekspozycji poświęcona higienie w PRL-u. Przewodnik opowie historię kartek na mydło i tę o proszku IXI, który jest wynikiem szpiegostwa gospodarczego. Oczywiście, jednym z eksponatów jest słynna pralka "Frania". Kto nie wie, do czego, oprócz prania, za czasów PRL-u była wykorzystywana, dowie się tego od przewodnika.

Niewątpliwą atrakcją jest tu bogata kolekcja polskich mydeł pochodzących z ostatnich stu lat. W szklanej gablocie można zobaczyć m.in.: słynne "FOR YOU”, które grało w kultowym filmie „Kingsajz”. Jest i mydło Jacek i Agatka - efekt fascynacji dobranocką z lat 60. XX wieku. Nie zabraknie wśród eksponatów i innych kultowych produktów minionych lat, jak Przemysławka, Pani Walewska czy Brutal.

Najnowszą częścią ekspozycji jest gablota poświęcona amerykańskim mydłom hotelowym. To kolekcja ponad 100 mydełek, zbierana przez ponad 35 lat przez amerykańskiego biznesmena. Okazuje się, że kolekcjoner, niejaki pan Lee, szukając miejsca, które wyeksponuje jego kolekcję, zdecydował się ją wysłać na drugi koniec świata, właśnie do bydgoskiego muzeum.

Muzeum Mydła i Historii Brudu zostało otwarte 1 września 2012 r. z inicjatywy Darii Kieraszewicz i Adama Bujnego. Placówka nawiązuje do tradycji przemysłu chemicznego w Bydgoszczy, rozwiniętego w XIX wieku, w tym produkcji mydła, eksportowanego stąd do wielu krajów Europy. Zwiedzanie muzeum jest możliwe w określonych godzinach. Przed wycieczką warto więc zapoznać się z godzinami wejść - informacja na stronie muzeum.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 12.08.2020
GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

Sport


Sport

Reklama