Menu

Najbliżej idealnej rasy psów są... dalmatyńczyki?

Najbliżej idealnej rasy psów są... dalmatyńczyki?
Dalmatyńczyki są po prostu urocze - a ich łatki są niepowtarzalne... (Fot. Getty Images)
A co byłoby, gdyby matematyczną zasadę zwaną złotą proporcją stosowaną w architekturze i malarstwie, użyć w odniesieniu do istot żywych? Już wiadomo. Sztab analityków wziął bowiem pod lupę 100 psich ras i ocenił ich atrakcyjność. Okazało się, że najlepsze proporcje mają dalmatyńczyki. Cruella De Mone musiała o tym wiedzieć.
Reklama

Na zlecenie brytyjskiej porównywarki ubezpieczeń Moneybeach.co.uk, specjaliści przeanalizowali zdjęcia psów różnych ras, zwracając uwagę m.in. na odległości między ich oczami, uszami, nozdrzami i językiem. Na podstawie tego oceniali, w jakim stopniu dane rasy wpisują się w matematyczny wzorzec piękna, określany jako złota proporcja.

Najwyższe miejsce zajął dalmatyńczyk. Realizuje on złoty stosunek na poziomie 67,03 proc. Jeśli chodzi o pierwszą dziesiątkę najatrakcyjniejszych ras w tym względzie, to kolejne miejsca zajmują irlandzki spaniel wodny, foksterier szorstkowłosy, labrador, basset, samojed, jack russell terrier, rottweiler, bernardyn i golden retriever.

Warto nadmienić, że psy zajmują dopiero piąte miejsce w zestawieniu ras zwierząt domowych, które są najbliższe złotej proporcji. Palmę pierwszeństwa dzierżą koty, za nimi są fretki, króliki i chomiki.

Złota proporcja (czyli inaczej złoty podział, złota proporcja, boska proporcja, złoty stosunek) to taki podział odcinka na dwie części, aby stosunek długości jego dłuższej części do długości części krótszej był taki sam, jak stosunek długości całego odcinka do długości dłuższej części.

Ta zasada już od czasów starożytnych wykorzystywana była w tworzeniu kompozycji architektonicznych czy malarskich. Znalazła zastosowanie w planach budowli na Akropolu czy w pracach Michał Anioła. Po dziś dzień używana jest nie tylko w tych dziedzinach sztuki, ale także w fotografii, grafice, muzyce czy technice. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.04.2021
GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama