Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Mission: Impossible" w Polsce?

"Mission: Impossible" w Polsce?
Tom Cruise będzie kręcił w Polsce? Wszystko na to wskazuje... (Fot. Getty Images)
Jednym z najgorętszych tematów ostatnich dni jest sprawa ewentualnej wizyty amerykańskich filmowców w Polsce. A konkretniej w Pilichowicach na Dolnym Śląsku. Właśnie tam planują wysadzić w powietrze 114-letni most. Wszystko na potrzeby tajemniczego projektu pod kryptonimem 'Libra'. Mówi się, że chodzi o siódmą część serii 'Mission: Impossible' z Tomem Cruisem w roli głównej.
Reklama
Reklama

Decyzja o ewentualnym wysadzeniu w powietrze mostu ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi uważają, że zdjęcia do dużej hollywoodzkiej superprodukcji przyniosą rozgłos naszemu krajowi, a drudzy są oburzeni pomysłem zniszczenia starego mostu. Po pierwszej stronie barykady stoi wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który w rozmowie z Wirtualną Polską tłumaczy: "Ja bym się nie fiksował, że to jest zabytek. Nie każda stara rzecz jest zabytkiem. (…) Stoi zrujnowany, nieużywany, nikt nie cieszy tym oka. To nie ma wartości ani artystycznej, ani naukowej, ani społecznej". I dodaje, że jeśli eksplozja dojdzie do skutku, zniszczona zostanie jedynie mała część mostu.

Nie wiadomo jednak, czy do wysadzenia mostu w Pilichowicach dojdzie. Sprzeciwia się temu dolnośląska konserwator zabytków, która robi wszystko, by wpisać obiekt na listę zabytków. Ma na to jeszcze trochę czasu. Według słów wiceministra, zdjęcia do filmu w Polsce miałyby rozpocząć się w kwietniu przyszłego roku. Z kolei we wrześniu tego roku most w Pilichowicach ma zobaczyć Tom Cruise.

Jeśli do zdjęć do filmu "Mission: Impossible 7" w Polsce dojdzie, nie będzie to pierwsza zagraniczna produkcja, jaka powstała w naszym kraju. Prawdopodobnie najsłynniejszą z nich była "Lista Schindlera" Stevena Spielberga. Zaplanowane na 75 dni zdjęcia rozpoczęły się 1 marca 1993 roku w Krakowie. Jeśli było to możliwe, zdjęcia kręcone były w oryginalnych lokacjach. Filmowcy otrzymali zgodę na filmowanie na terenie obozu zagłady w Oświęcimiu, ale aby uniknąć kontrowersji, zdecydowano się na odtworzenie części obozu. Podobnie zrekonstruowany został obóz w Płaszowie. Zdjęcia kręcono też m.in. w Olkuszu, a sporą część obsady stanowili polscy aktorzy. Film o niemieckim przedsiębiorcy Oscarze Schindlerze, który uratował ponad tysiąc pracujących dla niego Żydów, nagrodzony został siedmioma Oscarami, w tym dla najlepszego filmu. Oscarami nagrodzeni zostali polscy twórcy: operator Janusz Kamiński oraz scenografowie Ewa Braun i Allan Starski. Za najlepsze kostiumy nominowana była też Anna B. Sheppard.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.03.2024
GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama