Menu

Łukasz, kieł narwala i brytyjskie wartości

Łukasz, kieł narwala i brytyjskie wartości
Wkrótce po opublikowaniu informacji o obezwładnieniu terrorysty na London Bridge, w internecie zaroiło się od memów.
Bez Polaków w Wielkiej Brytanii będzie nam lepiej - twierdzili zwolennicy Brexitu, wskazując, że miejsce po emigrantach z Europy Środkowej z powodzeniem zajmą Pakistańczycy, czy mieszkańcy byłych afrykańskich kolonii.
Reklama

Tuż przed najważniejszymi wyborami tej dekady nastąpił nagły zwrot sympatii Brytyjczyków, za sprawą polskiego kucharza o imieniu Łukasz, który z kłem narwala w dłoni rzucił się w Londynie na uzbrojonego po zęby islamskiego terrorystę.

„Nasz kraj nigdy nie ugnie się, ani nie zostanie poniżony przez terrorystów. Brytyjskie wartości zwyciężyły!” – ogłosił z dumą premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, gdy Londyn wciąż był w szoku po ataku nożownika na London Bridge w samym sercu stolicy. O ile z pierwszym zdaniem nie sposób się nie zgodzić, to drugie, jest typowym zaklinaniem rzeczywistości. Bo choć napastnika Usmana Khana, który zabił dwie i ranił trzy osoby, zastrzelił brytyjski policjant, to dopadli go, powalili na ziemię i rozbroili zwykli ludzie: przewodnik turystyczny – Steve, jego znajomy – Thomas i kucharz – Łukasz. To właśnie Polak wykazał się refleksem i największą pomysłowością. Z braku innej broni, zerwał ze ściany restauracji w której pracuje wykwintną ozdobę, kieł narwala – naturalną półtorametrową ostrą lancę i rzucił się na nożownika niczym ułan.

Prości ludzie, nie żadni komandosi, którzy stanęli naprzeciwko terrorysty – ryzykowali życiem. Napastnik miał dwa wielkie noże, którymi zabił już i ranił kilka osób, a na sobie nosił “kamizelkę samobójcy” obwieszoną materiałami wybuchowymi (na szczęście fałszywą – ale tego wtedy nikt nie mógł wiedzieć). Odwagę, którą wykazali się Steve, Thomas i Łukasz pochwaliła Królowa Elżbieta i burmistrz Londynu Sadiq Khan (zbieżność nazwisk z terrorystą przypadkowa).

Boris Johnson chciałby pokonanie terrorysty zapisać na swoje konto – tuż przed wyborami ma w tym oczywisty interes, ale jeśli zmysł improwizacji, ułańska fantazja i straceńcza odwaga są dziś w kanonie „brytyjskich wartości”, to chyba tylko dzięki temu, że na Wyspach mieszka ponad milion Polaków. Tak – tych samych Polaków, których rzekomo jest w UK „za dużo” i z powodu których partia Borisa Johnsona zafundowała krajowi brexitowe męki.

Brytyjczycy rzeczywiście swoje wartości traktują poważnie. W każdej szkole, w urzędzie, a nawet na kursach na prawo jazdy, uczeń, petent, czy kursant dowiedzą się, że fundamentem tego kraju są: otwartość, tolerancja, wolność, szacunek dla drugiego człowieka, uprzejmość, niedyskryminowanie kogokolwiek z powodu jego płci, orientacji seksualnej, rasy, czy religii. To piękne hasła i rzeczywiście w kraju, w którym wszyscy będą się stosowali do tej listy, będzie się żyło wspaniale i bezpiecznie. Ale wiele na to wskazuje, że Usman Khan wykorzystał „brytyjskie wartości” przeciwko państwu i jego obywatelom. Skazany na 16 lat za terroryzm, wyszedł nie odsiedziawszy nawet połowy wyroku. Dostał drugą szansę, a jednak złapał nóż i zaczął mordować.

Za kilka dni są w Wielkiej Brytanii wybory, które mogą całkowicie zmienić ten kraj. Mam nadzieję, że Brytyjczycy idąc do urn będą mieli w pamięci zdjęcie Łukasza atakującego islamskiego terrorystę z polską brawurą i kłem grenlandzkiego narwala w dłoniach. 12 grudnia będzie szansa – być może ostatnia, by zatrzymać Brexit i pozwolić by „tradycyjnych brytyjskich wartości” miał kto bronić ze słowiańską fantazją i odwagą.

Artykuł pochodzi z bloga: dzieckowdrodze.com/blog/

Komentarze
 • Madzik
  2 grudnia 2019, 15:07

  Nie bądźcie naiwni że po takim poświeceniu naszego rodaka nie będziemy szumowiną w UK wśród emigracji i zostawią nas w spokoju.

 • Greg
  2 grudnia 2019, 17:38

  Gdzie mozna kupic tego kla ?

 • Historia zatacza kolo
  2 grudnia 2019, 20:34

  Znowu my Polacy nadstawiamy karku za Anglie..

 • Fan
  3 grudnia 2019, 06:44

  Tak znowu brytyjczycy to sa tchoze Tylko gadaja brawl dla naszego rodaka

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.07.2020
GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

Sport


Sport

Reklama