Menu

Ludzie, którzy mają mało przyjaciół, są postrzegani jako... lepsi przyjaciele

Ludzie, którzy mają mało przyjaciół, są postrzegani jako... lepsi przyjaciele
Osoby z węższym gronem bliskich przyjaciół przyciągają więcej nowych znajomych i są postrzegane jako lepsi kandydaci na przyjaciół... (Fot. Getty Images)
Im mniej masz przyjaciół, tym lepszym jesteś kandydatem na przyjaciela. Do takich wniosków doszli naukowcy z The Chinese University of Hong Kong Business School.

Naukowcy nazwali to zjawisko "paradoksem liczby przyjaciół". Paradoks, bo jesteśmy przekonani, że im większe mamy grono przyjaciół, tym bardziej jesteśmy lubiani i popularni, co z kolei sprawia, że przyciągamy do siebie więcej osób. Ale badania naukowców z Hong Kongu pokazały, że jest dokładnie odwrotnie - to osoby z węższym gronem bliskich przyjaciół przyciągają więcej nowych znajomych i są postrzegane jako lepsi kandydaci na przyjaciół. "Relacje społeczne są kluczem do naszego dobrego samopoczucia, ale nasze przekonania są często błędne i kiedy inicjujemy te relacje, przyjmujemy niewłaściwe strategie" - wyjaśnił w rozmowie z "Insider" autor badania Xianchi Dai z The Chinese University of Hong Kong Business School.

Seria badań przeprowadzonych przez Dai i jego zespół pokazała, że "osoby z największą liczbą przyjaciół miały najmniejsze szanse na nawiązanie potencjalnie długotrwałej relacji".

Naukowcy wyjaśniają, że to zjawisko może wytłumaczyć kilka czynników. Z jednej strony ci, którzy mają szerokie grono znajomych, postrzegani są jako osoby o ciekawej osobowości. Ale z drugiej zaś strony są negatywne aspekty takiej sytuacji – bogate życie towarzyskie i szeroki krąg przyjaciół może powodować, że takie osoby mają mniej czasu i energii na podtrzymywanie nowych relacji. Dai dodaje, że ten paradoks może również wynikać z faktu, że osoby popularne budzą respekt - nie chcemy nawiązywać z nimi znajomości, bo boimy się odrzucenia.

Warto przypomnieć w tym miejscu inne badania, które wykazały, że do szczęścia nie potrzebujemy bardzo szerokiego grona znajomych. Profesor antropologii ewolucyjnej Robin Dunbar z Uniwersytetu Oksfordzkiego wyliczył, że człowiek może mieć w sumie ok. 150 znajomych - tyle znaczących więzi możemy stworzyć i je podtrzymywać. Twierdził, że większość ludzi klasyfikuje dzieli to grono znajomych na: zwykłych znajomych, kolegów, przyjaciół i najlepszych przyjaciół. I wykazywał, że większość z nas bliskie przyjaźń nawiązuje z nie więcej niż pięcioma osobami.

Taka niewielka grupa przyjaciół z powodzeniem wystarczy. To z kolei udowodniła psycholog Susan Degges-White. Jej badania wykazały, że osoby mające od trzech do pięciu bliskich przyjaciół są bardziej zadowolone z tych relacji niż ci, którzy mieli ich więcej. 

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.07.2025
GBP 4.9487 złEUR 4.2415 złUSD 3.5930 złCHF 4.5495 zł

Sport