Menu

Londyńskie mieszkanie Jimiego Hendriksa otwarte dla zwiedzających

Londyńskie mieszkanie Jimiego Hendriksa otwarte dla zwiedzających
Hendrix (1942-1970) jest powszechnie uważany za najwybitniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę wszech czasów, oraz jedną z najbardziej znanych postaci w historii muzyki rockowej. (Fot. Getty Images)
Dzisiaj mija pół wieku od śmierci wirtuoza gitary, który zaczynał naukę gry na tym instrumencie, trącając struny i naciągając je, aż pękły. Z tej okazji odświeżono jego londyńską kawalerkę, wypełnioną pamiątkami po legendarnym muzyku. Nie brakuje w niej nawet popielniczek wypełnionych niedopałkami i kolekcji płyt winylowych.
Reklama

Jimi Hendrix, który uchodził za abnegata, o swoje mieszkanie dbał. Pod koniec lat 60. regularnie odwiedzał dom towarowy przedsiębiorstwa John Lewis przy Oxford Street, gdzie kupował rzeczy do swojego "gniazdka". Podobno pytał nawet o materiał na zasłony do okien i dekoracyjne poduszki. Bibeloty do mieszkania kupował też na targu przy Portobello Road. Może dlatego, że mieszkał wtedy ze swoją ówczesną dziewczyną, Kathy Etchingham i to ona znalazła mu owo lokum.

O kawalerce w Mayfair (dziś ekskluzywnej dzielnicy kamienic i luksusowych hoteli), za które płacił 30 funtów tygodniowo, Hendrix mówił, że jest jego pierwszym własnym domem. Co ciekawe, za ścianą jest mieszkanie, które zajmował Georg Friedrich Händel, kompozytor oper i oratoriów. Oczywiście, nie mogli się poznać, bo wybity barokowy kompozytor zmarł w 1759 r. On również – podobnie jak Hendrix – nie był Brytyjczykiem. Händel urodził się w niemieckim Halle, a Hendrix w amerykańskim Seattle. Obaj swoje największe dzieła skomponowali na emigracji, przy czym Händel wynajmował lokum „po taniości" – płacił jedynie 50 funtów rocznie. Obecnie mieszkania te są połączone w jedno muzeum.

Bilet wstępu do mieszkania Hendriksa kosztuje 10 funtów. Na razie można je zwiedzać tylko w soboty. Bilety trzeba rezerwować on-line. W bonusie jest zwiedzanie mieszkanie Händla. Dla fanów barokowego kompozytora – odwrotnie. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.10.2020
GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

Sport


Sport

Reklama