Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Które rodzaje ćwiczeń są najzdrowsze?

Które rodzaje ćwiczeń są najzdrowsze?
Spacery to coś, na co każdy z nas może sobie pozwolić! Codziennie starajmy się gdzieś przejść... (Fot. Getty Images)
Żywisz przekonanie, że bieganie w maratonach to gwarancja sprawnego ciała i doskonałej kondycji? Możesz być w błędzie. Jak zaznacza I-Min Lee, profesorka medycyny w Harvard Medical School, istnieją znacznie zdrowsze rodzaje ćwiczeń niż długodystansowe biegi.
Reklama
Reklama

Aby do późnej starości cieszyć się dobrym zdrowiem i doskonałą sprawnością, nie trzeba biegać w maratonach – przekonują eksperci. Choć zwykło się uważać, że im intensywniejszy i bardziej wyczerpujący trening, tym większe korzyści zdrowotne, w rzeczywistości lekkie rodzaje ćwiczeń mogą bardziej przysłużyć się naszemu zdrowiu niż wyczynowe sporty.

Jak wynika z raportu "Starting to Exercise", opracowanego przez zespół naukowców z Harvard Medical School dowodzony przez prof. I-Min Lee, najzdrowszymi rodzajami ćwiczeń nie są wcale te o najwyższej intensywności. Przykładowo, długodystansowe biegi mogą obciążyć nam stawy i doprowadzić do zaburzeń układu pokarmowego. Co zatem ćwiczyć, by mieć świetną kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną?

Pływanie

"Pływanie można nazwać treningiem idealnym" – wyrokują autorzy raportu. Podczas pływania pracuje każda grupa mięśni, dzięki czemu gwarantuje ono harmonijne kształtowanie sylwetki. Pływanie pozytywnie wpływa na układ oddechowy, koryguje wady postawy, zwiększa ogólną wytrzymałość oraz pobudza układ krążenia. Ponadto uznawane jest za skuteczną metodę walki z nadprogramowymi kilogramami. "Pływanie jest polecane nawet osobom z zapaleniem stawów, ponieważ powoduje mniejsze obciążenie niż tradycyjny trening" – zaznacza prof. Lee. I dodaje, że regularne uprawianie tego sportu zmniejsza stres i poprawia samopoczucie, dzięki czemu może być jednym z narzędzi pomocnych w przeciwdziałaniu i leczeniu depresji.

Pływanie jest jedną z najczęściej zalecanych i najzdrowszych aktywności sportowych. (Fot. Getty Images)

Tai chi

Tę tradycyjną chińską sztukę walki zwykło się nazywać medytacją w ruchu. Dzięki połączeniu aktywności fizycznej i ćwiczeń oddechowych, tai chi przynosi korzyści zarówno ciału, jak i umysłowi. Każda seria ćwiczeń wykonywana jest w dużym skupieniu, w umiarkowanym, dostosowanym do indywidualnych predyspozycji ćwiczącego, tempie. Praktykowanie tej dyscypliny rozwija koordynację ruchów, zapewniając psychofizyczny balans. Eksperci z Harvard Medical School polecają ów sport zwłaszcza osobom starszym. "W tai chi kluczowa jest równowaga, którą tracimy wraz z wiekiem. Aby być jak najdłużej sprawnym i uniknąć kontuzji, należy szczególnie zadbać o aktywność, która tę równowagę zwiększa" – wskazuje prof. Lee.

Spacery

O prozdrowotnym działaniu spacerów powiedziano już wiele. Aktywność, której efekty mogą wydawać się znikome, jest w istocie naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości. Przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat badania potwierdziły zbawienny wpływ regularnego spacerowania na kondycję mózgu i serca. Jedno z najnowszych badań dowiodło, iż chodzenie przez co najmniej 30 minut w ciągu dnia wzmacnia połączenia w mózgu odpowiedzialne m.in. za pamięć. Z kolei badanie pilotażowe z udziałem osób cierpiących na ciężką postać depresji ujawniło, że zaledwie po 10 dniach spacerowania pacjenci zauważyli istotne zmiany w zakresie poprawy swojego samopoczucia. Uczeni z Harvard Medical School sugerują, by ci, którzy zazwyczaj stronią od spacerów, na początku przeznaczyli na nie chociaż 10 minut dziennie.

Tai chi to nie tylko ćwiczenia, to także filozofia życia... (Fot. Getty Images)

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenie mięśni Kegla wiąże się ze znaczącą poprawą życia seksualnego oraz ułatwieniem porodu. Trening ten powinien być wszelako wykonywany nie tylko przez kobiety, ale i mężczyzn, u których może on m.in. wzmocnić i wydłużyć erekcję. Mięśnie Kegla to grupa mięśni zwana potocznie dnem miednicy. Wraz z wiekiem mięśnie otaczające pochwę, cewkę moczową, jelito cienkie i odbytnicę, zaczynają słabnąć. Na skutek owego osłabienia występują przykre dolegliwości, takie jak nietrzymanie moczu. W swoim raporcie uczeni zaznaczają, że trenowanie tej grupy mięśni jest niezwykle istotne dla uzyskania pełnej sprawności i większej satysfakcji z życia. Ćwiczenia te polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, bez napinania mięśni brzucha i pośladków. Ważne, by oddychać wówczas swobodnie. Aby ćwiczenia przyniosły pożądany skutek, należy wykonywać je regularnie – najlepiej kilka razy dziennie.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama