Menu

Kovid to imię nadawane w Indiach. Co mówią o nim ci, którzy je noszą?

Kovid to imię nadawane w Indiach. Co mówią o nim ci, którzy je noszą?
Kovid to popularne indyjskie imię, ale po pandemii raczej nie będzie już takie powszechne... (Fot. Getty Images)
W Indiach imię to nadawane jest sporadycznie i tylko chłopcom. W języku hindi oznacza mądrość. Funkcjonuje w dwóch formach: Kovid lub Kovidh. Teraz jednak w każdej z nich bywa pretekstem do żartów i uszczypliwości. Dlatego jego właściciele decydują się często na przyjęcie pseudonimu lub posługiwanie się wyłącznie inicjałami...
Reklama

"Cześć, mam na imię Kovid, ale pisane przez K. Moje imię pochodzi ze starożytnego języka. W sanskrycie dosłowne znaczenie słowa Kovid to inteligentny lub poeta. Ludzie ciągle mnie pytają - co oznacza twoje imię? Miałem dość przedstawiania się jako inteligentny facet lub poeta, dopóki WHO nie nadała mojemu imieniu nowego znaczenia. Teraz ja też jestem wirusem. Inteligentnym, poetyckim wirusem" – opisuje na swoim blogu Kovid Rathee.

To jeden z wielu przykładów, jak to jest być niemal imiennikiem wirusa. Jeszcze do niedawna imię Kovid nie budziło w jego posiadaczach żadnych negatywnych skojarzeń. Ot, imię jak imię, mające szczególne znaczenie wyłącznie w kulturze indyjskiej. Jednak od niemal roku, dla jednych jest błogosławieństwem, dla innych przekleństwem lub powodem do żartów.

Dr Kovid Bhayana przez całe życie nie poświęcił zbyt wiele uwagi swojemu imieniu, ale gdy pandemia koronawirusa narastała w Stanach Zjednoczonych, zaczął martwić się o swoich pacjentów. "Nie chcesz słyszeć tego słowa w szpitalu" – mówi w rozmowie z Yahoo Life. Choć uważa, że to dość dowcipny sposób na chociażby rozpoczęcie rozmowy, w kontaktach z pacjentami stara się zachować ostrożność.

31-letni Kovid Gupta, indyjsko-amerykański pisarz i filmowiec z Houston w Teksasie, śmieje się z żartów, takich jak "Kovid nadchodzi, trzymaj się z daleka", czy "Słyszałem, że obecnie jesteś zaraźliwy". Choć do tego zbiegu okoliczności podchodzi z dystansem, przyznaje, że skojarzenia z pandemią mają wpływ na jego pracę. "Kiedy wychodził mój nowy tomik opowiadań, przyjaciele zasugerowali, żebym użył pseudonimu lub swoich inicjałów. Nie da się ukryć, że ma to wpływ na markę, którą stworzyłem"- przyznaje. Gupta rozumie fascynację swoim imieniem, które, jak podejrzewa, będzie tracić na popularności. "Przyszło mi do głowy, że prawdopodobnie należę do ostatniego pokolenia ludzi o tym imieniu. Na początku było ono rzadkością w Indiach, ale teraz, kto nazwałby ich dzieci po jednym z najgorszych wydarzeń XXI wieku?" – zauważa.

Jak przyznaje Bhayana, sporym wyzwaniem jest również nawiązywanie nowych znajomości za pośrednictwem aplikacji randkowych. Przyznaje, że nie odpowiada na pytania: 'czy to twoje prawdziwe imię'. Zdradza jednocześnie, że właściwie rozpoczęta rozmowa o jego imieniu, może okazać się przepustką do ciekawej rozmowy.

Każdy, komu przyszło dzielić to wyjątkowe imię z wirusem przyznaje, że nie wszystkie żarty są na miejscu. I choć dzięki temu zbiegowi okoliczności jeden Kovid dostał pracę, innych ciągłe wysłuchiwanie żartów przyprawia o ból głowy. Tak było w przypadku Kovida Jaina, analityka biznesowego.

"Widziałem, że to nadchodzi, ale pomyślałem, że ludzie nie zwrócą na to uwagi ani nie wspomną o tym, biorąc pod uwagę, że wszyscy jesteśmy dojrzali. Ku mojemu zaskoczeniu, myliłem się. Miałem menedżerów wyższego szczebla i inne osoby, które żartowały, jak się mnie teraz boją. Dodatkowo było to wyczerpujące psychicznie, ponieważ nagle pojawiło się wiele niechcianej uwagi ze strony ludzi, z którymi nie rozmawiałem od wieków. Jednak bardziej martwiło mnie to, że pośród pandemii, w której ludzie borykają się z problemami ze zdrowiem psychicznym i depresją, żadna osoba, która mnie zaczepiła, nie zdawała sobie sprawy, jak niechciana jest ta kpina" – przyznał.

Aby zapobiec niepotrzebnym żartom lub niezręcznym sytuacjom, niektórzy przyznają, że na potrzeby codziennych sytuacji, jak chociażby zamawianie jedzenia zmieniają imię. Jednak dla Rathee zmiana imienia na stałe nie wchodzi w rachubę. "Imię Kovid zdecydowanie przyczyniło się do tego, kim jestem dzisiaj lub kim byłem przed pandemią. Nie wyobrażam sobie innego imienia" – zapewnia.

Komentarze
  • Piotr
    19 stycznia, 10:22

    Covid,Isis,skąd oni biorą te nazwy?

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.02.2021
GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama