Menu

Kawa, która... upija?!

Kawa, która... upija?!
Wszystkiemu winne fusy.
Reklama
Portugalski Uniwersytet Minho finalizuje działania służące wprowadzeniu do sprzedaży napoju alkoholowego wyprodukowanego na bazie fusów kawy. Nowy trunek przypomina wódkę.

Prace nad technologią przetwarzania odpadków kawy na alkohol prowadzone były od początku ub.r. w laboratoriach uczelni w Bradze. Z początkiem tego roku rozpoczęto starania o komercjalizację napoju, który nie posiada jeszcze nazwy.

Produkt uzyskany przez naukowców z Uniwersytetu Minho jest pierwszym napojem wyprodukowanym bezpośrednio z fusów kawy.

Resztki kawy mają bardzo dużą wartość handlową, ponieważ odpadki stanowią aż 80 proc. ziarna kawowego. Przez wiele lat uczeni nie potrafili jednak dobrze wykorzystać tych walorów.

Nowy produkt jest destylatem o zawartości 40 proc. etanolu oraz aromatu kawowego. Jego produkcja, z uwagi na użycie odpadków, różni się zasadniczo od wyrobu likierów bezpośrednio z ziaren kawy.

Przedstawicielka portugalskiej uczelni ujawniła, że po opatentowaniu napoju wyrabianego na bazie kawowych fusów uniwersytet rozpoczął rozmowy z firmami zainteresowanymi wprowadzeniem oryginalnego trunku na rynek.

Technologia opracowana przez portugalskich naukowców dostrzeżona została już przez międzynarodowych badaczy, a magazyn "Time" zaliczył ją do 25 największych odkryć minionego roku.
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.01.2021
GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

Sport


Sport

Reklama