Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Kartonowe meble dla... uchodźców

Kartonowe meble dla... uchodźców
Fińscy projektanci opracowali serię łóżek, stołów, półek czy ścianek z m.in. tektury. (Fot. Thinkstock)
Meble za parę euro składane bez narzędzi w kilka minut? Fińscy projektanci opracowali serię łóżek, stołów, półek czy ścianek z m.in. tektury, którymi można wyposażyć tymczasowe miejsca zamieszkania - np. w ośrodkach dla uchodźców.
Reklama

Kartonowe meble serii „Rehome”, opracowane przez studentów Instytutu Designu wyższej szkoły zawodowej w Lahti, to nie są „meble na zawsze”, ale mogą być użyte do wyposażenia schronisk, mieszkań zastępczych - np. w ośrodkach, czy obozach dla uchodźców. Mogą także przydać się przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń, gdzie potrzebne są rozwiązania tymczasowe (ekonomiczne i przyjazne dla środowiska) - np. na czas festiwali. Okres użytkowania mebli oszacowany został na około rok.

Przedstawiając projekt grupa podkreśla wyzwanie dla Europy, jakim jest rosnąca migracja uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. W trakcie prac nad projektem wykorzystano wskazówki jednego z ośrodków dla uchodźców prowadzonego przez Fiński Czerwony Krzyż, gdzie studenci osobiście zapoznawali się z przestrzenią i testowali pomysły.

Seria „Rehome” była prezentowana już na kilku targach i wystawach – m.in. na Habitare w Helsinkach oraz ostatnio wiosną w Mediolanie podczas międzynarodowych targów Salone Internazionale del Mobile w kategorii „SaloneSatellite” dla młodych projektantów i studentów z międzynarodowych szkół projektowania.

Jak poinformowała jedna z projektantek Emma Sivusalo, seria „Rehome” w Mediolanie zyskała pozytywny odbiór, a odwiedzający jasno rozumieli dlaczego takiego rodzaju meble są potrzebne w obecnych czasach. Dodała, że zainteresowanie osób z różnych stron świata wzbudził nie tylko wykorzystany do budowy mebli materiał – tektura falista, ale także możliwość montażu mebli bez użycia narzędzi i dostawy w płaskim opakowaniu.

Zestaw mebli „Rehome” jest wciąż w fazie koncepcyjnej, jako projekt studencki, ale planowane są już kolejne etapy jego realizacji. „Wszystkie meble byłyby wytwarzane lokalnie przez przemysł maszynowy dzięki obróbce sterowanej numerycznie. W ten sposób produkcja byłaby możliwa w dowolnym miejscu w zależności od sytuacji.” - wyjaśniła Sivusalo.

W maju meble mają być prezentowane w Jordanii w jednym z obozów dla uchodźców, w tym m.in. organizacjom charytatywnym.

W trakcie prac powstało dziesięć projektów różnego rodzaju mebli – m.in. ścianki działowe, łóżko (w tym dziecięce i piętrowe), system półek, stół, taborety, a także wydzielone „miejsce do spania oraz salon”. Wszystkie zostały wyprodukowane z lokalnych materiałów pochodzenia biologicznego bez domieszek plastiku.

Przy współpracy z jedną z fińskich firm specjalizujących się w produkcji wyrobów z papieru, drewna i biomateriałów oszacowano, że jednostkowa cena „kartonowego łóżka” wynosiłaby ok. 6-10 euro, a zautomatyzowana linia technologiczna pozwoliłaby wytworzyć ok. 3,5 tys. sztuk takich mebli na godzinę.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.08.2018
GBP 4.801 złEUR 4.300 złUSD 3.769 złCHF 3.784 zł

Sport


Reklama